Chinese Taipei at the 2008 Summer Olympics

Chinese Taipei at the 2008 Summer Olympics
Chinese Taipei at the Olympic Games

Chinese Taipei Olympic flag – Flag bearers
IOC code  TPE
NOC Chinese Taipei Olympic Committee
Website www.tpenoc.net (Chinese) (English)
At the 2008 Summer Olympics in Beijing
Competitors 80 in 15[1] sports
Flag bearer Lai Sheng Jung
Medals
Rank: 79
Gold
0
Silver
0
Bronze
4
Total
4
Olympic history (summary)
Summer Games
1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010
Republic of China at the Olympic Games

Flag of the Republic of China – Flag bearers
IOC code   ROC
Olympic history
Summer Games
1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972
Winter Games
1972 • 1976

Chinese Taipei (Chinese: 中華臺北; pinyin: Zhōnghuá Táibĕi) competed at the 2008 Summer Olympics in Beijing, where it sent 80 competitors in a record 15 sports.[1] Since 1984, athletes from Taiwan have competed at the Olympics as "Chinese Taipei", not as the "Republic of China (ROC)", due to opposition from the People's Republic of China.[2]

According to the Taipei Times,

For the Beijing Olympics, Taiwan has asked the International Olympic Committee to guarantee that there will be no political interference and no discrimination against Taiwanese athletes. China has promised that it will treat Taiwanese players fairly and in line with the Olympic Charter.[3]

As in previous editions of the Summer Olympics, the flag of the Republic of China was not displayed. Instead, the Chinese Taipei Olympic flag was waved by fans, and displayed, if the team won a medal. Had athletes from Chinese Taipei won gold medals, the National Banner Song, not the National Anthem of the Republic of China, would have been played at the medal ceremony.[3]

Contents

Medalists

Medal Name Sport Event
 Bronze Chen Wei-ling Weightlifting Women's 48 kg
 Bronze Lu Ying-chi Weightlifting Women's 63 kg
 Bronze Chu Mu-yen Taekwondo Men's 58 kg
 Bronze Sung Yu-chi Taekwondo Men's 68 kg

Archery pictogram.svg Archery

At the 2007 World Outdoor Target Championships, Chinese Taipei's men's team placed fourth and its women's team placed fifth. This qualified the nation to send full teams of three men and three women to the Olympics.[4]

Men

Athlete Event Ranking Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chen Szu-Yuan Individual 654 38  Marbawi (MAS) (27)
W 107-106
 Tsyrempilov (RUS) (6)
L 101-109
Did not advance
27
Kuo Cheng-wei Individual 659 29  Javier (PHI) (36)
W 106-102
 Park (KOR) (4)
L 110-111
Did not advance
32
Wang Cheng-pang Individual 667 11  Peljor (BHU) (54)
W 110-100
 Moriya (JPN) (22)
L 109-114
Did not advance
31
Chen Szu-Yuan
Kuo Cheng-wei
Wang Cheng-pang
Team 1980
7
n/a  United States (USA) (10)
W 222-218
 Ukraine (UKR) (2)
L 211-214
Did not advance 7

Women

Athlete Event Ranking Round Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Score Seed Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Wei Pi-Hsiu Individual 585 58  Williamson (GBR) (7)
L 99-108
Did not advance 56
Wu Hui-Ju Individual 634 29  Brito (VEN) (36)
L 98-104
Did not advance 57
Yuan Shu-chi Individual 652 6  Feeney (AUS) (59)
W 104-101
 Zhang (CHN) (27)
L 105-110
Did not advance 23
Yuan Shu-chi
Wu Hui-Ju
Yuan Shu-chi
Team 1871 8 n/a  Italy (ITA) (9)
L 211-215
Did not advance 9

Athletics pictogram.svg Athletics

Road events

Event Athletes Heat Round 1 Heat Round 2 Semifinal Final
Result Rank Result Rank Result Rank Result Rank
Men's Marathon Wu Wen-Chien n/a 2:26:55 59

Field events

Event Athletes Qualification Final
Result Rank Result Rank
Men's Shot put Chang Ming-Huang 17.43 40 Did not advance
Women's Shot put Lin Chia-Ying 16.32 28 Did not advance

Badminton pictogram.svg Badminton

Men

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Hsieh Yu-Hsin Singles  Mehrabi (IRI)
W 21 - 16 21 - 12
 Nguyen (VIE)
W 21-16, 15-21, 21-15
 Wong Choong Hann (MAS)
W 14-21, 21-17, 21-18
 Chen Jin (CHN)
L 8-21, 4-21
Did not advance
8

Women

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Cheng Shao-chieh Singles Bye  (1) Xie (CHN)
L 1 - 21, 9 - 21
Did not advance
32
Cheng Wen-Hsing
Chien Yu Chin
Doubles n/a  Edwards, Botts (RSA)
W 21-6, 21-12
 Zhang, Wei (CHN)
L 14-21, 18-21
Did not advance
8

Baseball pictogram.svg Baseball

Chinese Taipei finished third at the 2007 Asian Baseball Championship, forcing the team to seek Olympic qualification through the Final Qualifying Tournament. The team again finished third there, which was good enough to qualify for the Olympic tournament. Chinese Taipei will be making its third appearance in Olympic baseball; the team's best result to date has been a silver medal in the inaugural tournament in 1992.

Manager: Hung I-Chung(洪一中 La New Bears).

Coaches: Hsieh Chang-Heng(謝長亨 Chinatrust Whales), Lu Ming-Tsu(呂明賜 La New Bears), Kung Jung-Tang(龔榮堂 National Training Team).

No. Pos. Player DoB/Age Club
P Tsao Chin-Hui(曹錦輝) June 2, 1981 MLB free agent
P Yang Chien-Fu(陽建福) April 22, 1979 Republic of China Sinon Bulls
P Chen Wei-Yin(陳偉殷) June 12, 1985 Japan Chunichi Dragons
P Chang Chih-Chia(張誌家) May 6, 1980 Republic of China La New Bears
P Pan Wei-Lun(潘威倫) March 5, 1982 Republic of China Uni-President Lions
P Ni Fu-Te(倪福德) November 14, 1982 Republic of China Chinatrust Whales
P Hsu Wen-hsiung(許文雄) December 5, 1978 Republic of China La New Bears
P Lo Chia-Jen(羅嘉仁) April 7, 1986 Republic of China Chinese Culture University
P Cheng Kai-Wen(鄭凱文) July 26, 1988 Republic of China Chinese Culture University
P Lee Cheng-Chang(李振昌) October 21, 1986 Republic of China Taipei Physical Education College
C Yeh Chun-Chang(葉君璋) October 25, 1972 Republic of China Sinon Bulls
C Kao Chih-kang(高志綱) February 7, 1981 Republic of China Uni-President Lions
C Chen Feng-Min(陳峰民) October 29, 1977 Republic of China La New Bears
IF Chiang Chih-Hsien(蔣智賢) February 21, 1988 United States Lancaster JetHawks (A+)
IF Peng Cheng-Min(彭政閔) August 6, 1978 Republic of China Brother Elephants
IF Lin Chih-Sheng(林智勝) January 1, 1982 Republic of China La New Bears
IF Kuo Yen-Wen(郭嚴文) October 25, 1988 United States Gulf Coast Reds
IF Shih Chih-wei(石志偉) August 4, 1977 Republic of China La New Bears
IF Chang Tai-Shan(張泰山) October 31, 1976 Republic of China Sinon Bulls
OF Lo Kuo-Hui(羅國輝) September 26, 1985 United States High Desert Mavericks (A+)
OF Lin Che-Hsuan(林哲瑄) September 21, 1988 United States Greenville Drive (A)
OF Chen Chin-feng(陳金鋒) October 28, 1977 Republic of China La New Bears
OF Pan Wu-hsiung(潘武雄) March 11, 1981 Republic of China Uni-President Lions
OF Chang Chien-Ming(張建銘) July 27, 1980 Republic of China Sinon Bulls

Results

Group stage All times are China Standard Time (UTC+8)

Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Netherlands 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Chinese Taipei 0 1 0 3 0 1 0 0 x 5 7 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Japan 0 0 0 0 1 1 0 0 4 6 6 1
 Chinese Taipei 0 0 0 1 0 0 0 0 0 1 4 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 1 1 0 0 1 0 0 4 7 11 1
 China 0 0 0 0 0 0 0 3 0 0 0 5 8 11 3
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
 Cuba 0 0 0 0 0 0 1 0 x 1 5 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 Chinese Taipei 0 2 0 0 4 2 0 0 0 8 12 2
 South Korea 7 1 0 0 0 0 1 0 x 9 16 2
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 R H E
 United States 0 0 0 0 1 2 0 1 x 4 10 2
 Chinese Taipei 0 0 0 0 1 0 1 0 0 2 5 0
Team 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 R H E
 Canada 2 1 0 1 0 0 1 0 0 0 0 0 5 10 3
 Chinese Taipei 1 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 6 10 2
Qualified for the semifinals
Eliminated

The top four teams will advance to the semifinal round.

Team G W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 South Korea 7 7 0 41 22 1.000 - -
 Cuba 7 6 1 52 23 .857 1 -
 United States 7 5 2 40 22 .714 2 -
 Japan 7 4 3 30 14 .571 3 -
 Chinese Taipei 7 2 5 29 33 .286 5 1-0
 Canada 7 2 5 29 20 .286 5 0-1
 Netherlands 7 1 6 9 50 .143 6 1-0
 China 7 1 6 14 60 .143 6 0-1

Official Olympic Baseball Schedule

Cycling

Chinese Taipei will compete in Olympic cycling after receiving a wild-card invitation from the International Cycling Union.[1]

Cycling (track) pictogram.svg Track

Points Races

Athlete Event Points/Laps Rank
Feng Chun-Kai Track Cycling - Men's Points Race Did not finish 22

Judo pictogram.svgJudo

Women

Athlete Event Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals First Repechage
Round
Repechage
Quarterfinals
Repechage
Semifinals
Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Shih Pei-Chun −52 kg Bye  Kaliyeva (KAZ)
L 0020/0021
Did not advance
Wang Chin-Fang −63 kg  Ylinen (FIN)
W 1011/0000
 Thapa (NEP)
W 1000/0000
 Gonzalez (CUB)
L 0000/0010
Advanced to repechage quarterfinals  Heill (AUT)
L 0010/1010
Did not advance

Rowing pictogram.svgRowing

Men

Athlete(s) Event Heats Repechage Quarterfinals Semifinals Final
Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank Time Rank
Wang Ming-Hui single sculls 7:46:83 4 7:18:08 5 S C/D Semifinal C/D
7:23.75
5 F D Final D
7:16.28
15

Sailing pictogram.svg Sailing

Men

Athlete Event Race Score Current
Rank
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 M
Chang Hao Men's RS-X 31 29 31 28 28 20 34 DNF
36
24 35 did not advance 260 31

Shooting pictogram.svg Shooting

Women

Athlete Event Qualification Final Rank
Score Rank Score Rank
Huang Yi-Ling 10 m air pistol 379 22 Did not advance 22
25 m pistol 563 39th Did not advance 39

Softball pictogram.svg Softball

Chinese Taipei qualified for the eight-team Olympic softball tournament in Beijing by winning the Asian & Oceania Olympic Qualifying Tournament in February 2007.[5]

Roster

Results

Qualified for the semifinals
Eliminated

The top four teams will advance to the semifinal round.

All times are China Standard Time (UTC+8)

Team W L RS RA WIN% GB Tiebreaker
 United States 7 0 53 1 1.000 - -
 Japan 6 1 23 13 .857 1 -
 Australia 5 2 30 11 .714 2 -
 Canada 3 4 17 23 .429 4 -
 Chinese Taipei 2 5 10 23 .286 5 2-0 vs. CHN/VEN
 China 2 5 19 21 .286 5 1-1 vs. TPE/VEN
 Venezuela 2 5 15 35 .286 5 0-2 vs. CHN/TPE
 Netherlands 1 6 8 48 .143 6 -
August 12
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 1 1 2 2
 Canada 0 2 2 0 0 2 0 6 11 0
WP: Lauren Bay(1-0)   LP: Chia-Yen Wu(0-1)
Home runs:
TPE: Chia-Ching Ll(1)
CAN: None
August 13
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Japan 0 0 0 1 1 0 0 2 9 1
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 0 1 1 6 1
WP: Hiroko Sakai(1-0)   LP: Sheng-Jung Lai(0-1)
Home runs:
JPN: Satoko Mabuchi(2)
TPE: None
August 14
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 2 0 0 1 0 0 X 3 6 0
 Venezuela 0 0 0 0 0 0 0 0 3 2
WP: Chia-Yen Wu(1-1)   LP: Johana Gómez(0-2)
Home runs:
TPE: Hsueh-Mei Lu(1)
VEN: None
August 15
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Australia 0 0 0 0 2 1 0 3 5 0
 Chinese Taipei 1 0 0 0 0 0 0 1 5 0
WP: Kelly Hardie(1-0)   LP: Sheng-Jung Lai(0-2)
Home runs:
AUS: Natalie Ward(1), Natalie Titcume(2)
TPE: None
August 16
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 United States 1 0 5 1 X X X 7 10 0
 Chinese Taipei 0 0 0 0 0 X X 0 2 1
WP: Jennie Finch(2-0)   LP: Su-Hua Lin(0-1)
Home runs:
USA: Jessica Mendoza(3)
TPE: None
August 17
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
 Chinese Taipei 1 0 0 1 0 0 0 2 6 1
 China 0 1 0 0 0 0 0 1 5 1
WP: Ming-Hui Chueh(1-0)   LP: Huili Yu(1-2)

Swimming pictogram.svg Swimming

Athlete Event Qualification Semiinal Final Rank
Time Rank Time Rank Time
Wang Wei-Wen Men's 200m breaststroke 2:17.20 7 Did not advance 49
Hsu Chi-Chieh Men's 200m butterfly 1:56.59 15 1:57.48 16 Did not advance 16
Yang Chin-Kuei Women's 400m freestyle 4:24.78 Did not advance 40
Women's 100m butterfly 1:01.60 Did not advance 43
Women's 200m butterfly 1:13.26 6 Did not advance 27
Lin Man-Hsu Women's 200m individual medley 2:23.29 Did not advance 36

Table tennis pictogram.svg Table Tennis

Chinese Taipei qualified two men and two women in singles competition in addition to the men's team competition and will be sending a total of five athletes to compete in table tennis.[6]

Men

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Chiang Peng-Lung Singles Bye  Kim (PRK)
L 2-4
Did not advance
Chuang Chih-Yuan Singles Bye  Yang (SIN)
L 3-4
Did not advance
Men's Team

August 13 (Men's Team Group C)

Chinese Taipei 3–1 Brazil Detail
Chinese Taipei 3–2 Sweden Detail

August 14 (Men's Team Group C)

Chinese Taipei 1-3 South Korea Detail
Team (Group C) Match
Won
Match
Lost
Game
Won
Game
Lost
 Korea (KOR) 3 0 9 2
 Chinese Taipei (TPE) 2 1 7 6
 Sweden (SWE) 1 2 5 6
 Brazil (BRA) 0 3 2 9

August 15 (Men's Team Bronze Play-off Round 1)

Chinese Taipei 0-3 Hong Kong Detail

Women

Athlete Event Preliminary round Round 1 Round 2 Round 3 Round 4 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Huang I-Hwa Singles Bye  Bakula (CRO)
W 4-1
 Ni (LUX)
L 1-4
Did not advance
Pan Li-Chun Singles  Abdul-Aziz (EGY)
W 4-0
 Hu (TUR)
L 1-4
Did not advance

Taekwondo pictogram.svg Taekwondo

Men

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
Round 1
Repechage
Final
(Bronze Match)
Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Chu Mu-yen (朱木炎) −58 kg  Wamwiri (KEN)
W 8-0
 Mercedes (DOM)
L 2-3
Advanced to first repechage round  Povoa (POR)
W 1-0
 Khawlaor (THA)
W 4-3
Did not advance
Bronze medal icon.svg
Sung Yu-chi (宋玉麒) -68 kg  Campbell (NZL)
W 4-0
 Kim (UZB)
W 3-2
 Son (KOR)
L 6-7
Advanced to bronze medal match  Manz (GER)
W 4-3
Did not advance
Bronze medal icon.svg

Women

Athlete Event Round of 16 Quarterfinals Semifinals Repechage
Round 1
Repechage
Final
(Bronze Match)
Final Rank
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Opposition
Result
Yang Shu-Chun (楊淑君) −49 kg  Mora (COL)
W 0-(-1)
 Khosh Jamal (IRI)
W 3-2
 Wu (CHN)
L 1-4
Advanced to first repechage round  Montejo (CUB)
L 2-3
Did not advance
Su Li-Wen (蘇麗文) -57 kg  Lim (KOR)
L 0-1
Advanced to first repechage round  Cheong (NZL)
W 1-0
 Zubčić (CRO)
L 4-5
Did not advance

Tennis pictogram.svg Tennis

Men

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Lu Yen-Hsun Singles  Murray (GBR)
W 7-6, 6-4
 Calleri (ARG)
W 6-4, 6-4
 Melzer (AUT)
L 2-6, 4-6
Did not advance
16

Women

Athlete Event Round of 64 Round of 32 Round of 16 Quarterfinals Semifinals Final
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Opposition
Score
Rank
Chan Yung-Jan Singles  Radwańska (POL)
L 1-6, 6-7
Did not advance
64
Chan Yung-Jan
Chuang Chia-Jung
Doubles n/a  Cornet (FRA), Razzano (FRA)
W 7-6(2), 6-7(3), 7-5
 Pennetta (ITA), Schiavone (ITA)
L 6(1)-7, 6-1, 6-8
Did not advance
16

Weightlifting pictogram.svg Weightlifting

Five weightlifters from Chinese Taipei will compete in Beijing.[7]

Men

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Wang Shin-Yuan -56 kg
115
150
265
7
Yang Chin-Yi -56 kg
128
157
285
4
Yang Sheng-Hsiung -62 kg
130
157
287
9

Women

Athlete Event Snatch Clean & Jerk Total Rank
Chen Wei-Ling -48 kg
84
112
196
Bronze medal icon.svg
Lu Ying-Chi -63 kg
104
127
231
Bronze medal icon.svg

External links

See also

References


Wikimedia Foundation. 2010.

Игры ⚽ Нужен реферат?

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”