Denmark at the 1992 Summer Olympics

Denmark at the 1992 Summer Olympics
Denmark at the Olympic Games

Flag of Denmark – Flag bearers
IOC code  DEN
NOC National Olympic Committee and Sports Confederation of Denmark
Website www.dif.dk (Danish)
At the 1992 Summer Olympics in Barcelona
Competitors 110 (77 men and 33 women) in 14 sports
Flag bearer Jørgen Bojsen-Møller
Medals
Rank: 30
Gold
1
Silver
1
Bronze
4
Total
6
Olympic history (summary)
Summer Games
1896 • 1900 • 1904 • 1908 • 1912 • 1920 • 1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1996 • 2000 • 2004 • 2008 • 2012
Winter Games
1924 • 1928 • 1932 • 1936 • 1948 • 1952 • 1956 • 1960 • 1964 • 1968 • 1972 • 1976 • 1980 • 1984 • 1988 • 1992 • 1994 • 1998 • 2002 • 2006 • 2010

Denmark competed at the 1992 Summer Olympics in Barcelona, Spain.

Contents

Medalists

Gold medal.svg Gold

Silver medal.svg Silver

  • Arne Nielsson and Christian Wigø — Canoeing, Men's C-2 1000 metres

Bronze medal.svg Bronze

  • Brian Nielsen — Boxing, Men's Super Heavyweight
  • Jørgen Bojsen-Møller and Jens Bojsen-Møller — Sailing, Men's Flying Dutchman Class
  • Ken Frost, Jimmi Madsen, Klaus Nielsen, Jan Petersen and Michael Sandstød — Cycling, Men's Team Pursuit

Results by event

Archery

Denmark had very little success in the 1992 archery competition, losing all three head-to-head matches.

Men's Individual Competition:

  • Ole Gammelgaard — Round of 32, 26th place (0-1)
  • Henrik Toft — Round of 32, 27th place (0-1)
  • Jan Rytter — Ranking Round, 64th place (0-0)

Men's Team Competition:

  • Gammelgaard, Toft, and Rytter — Round of 16, 13th place (0-1)

Athletics

Women's 3.000 metres

  • Gitte Karlshøj
  • Heat — 8:54.05 (→ did not advance)

Women's 10.000 metres

  • Heat — 33:22.43 (→ did not advance)

Women's Long Jump

  • Heat — 6.63 m
  • Final — 6.06 m (→ 11th place)

Cycling

Women's Individual Road Race

  • Karina Skibby
  • Final — 2:05:03 (→ 11th place)

Football

Men's Team Competition

  • Preliminary Round (Group B)
  • Did not advance
  • Team Roster (club teams in brackets)
  1. Niels Christian Jørgensen (Aalborg BK)
  2. Thomas Helveg (Odense BK)
  3. Jacob Laursen (Vejle BK)
  4. Claus Thomsen (Aarhus GF)
  5. Peter Frank (BK Frem)
  6. Jakob Kjeldbjerg (Silkeborg IF)
  7. Jens Madsen (Brøndby IF)
  8. Ronnie Ekelund (Brøndby IF)
  9. Miklos Molnar (Servette FC)
  10. Per Frandsen (OSC Lille)
  11. Peter Møller (Aalborg BK)
  12. Unused: Jens Risager (Brøndby IF)
  13. Stig Tøfting (Aarhus GF)
  14. Lars Højer Nielsen (F.C. Copenhagen)
  15. Unused: Michael Hansen (Silkeborg IF)
  16. Unused: Brian Flies (Næstved IF)
  17. Jens Madsen (Odense BK)
  18. Michael Larsen (Silkeborg IF)
  19. Søren Andersen (Aarhus GF)
  20. Unused: Michael Johansen (F.C. Copenhagen)

Head Coach: Viggo Jensen

Sailing

Men's Sailboard (Lechner A-390)

  • Morten Christoffersen
  • Final Ranking — 183.0 points (→ 17th place)

Men's 470 Class

  • Final Ranking — 139 points (→ 19th place)

Women's 470 Class

  • Susanne Ward and Marianne Nielsen
  • Final Ranking — 98.4 points (→ 13th place)

Swimming

Men's 50m Freestyle

  • Franz Mortensen
  • Heat — 23.61 (→ did not advance, 29th place)

Men's 100m Freestyle

  • Franz Mortensen
  • Heat — 51.29 (→ did not advance, 26th place)

Men's 200m Freestyle

  • Franz Mortensen
  • Heat — 1:53.86 (→ did not advance, 32nd place)

Men's 200m Backstroke

  • Lars Sørensen
  • Heat — 2:06.80 (→ did not advance, 36th place)

Men's 100m Breaststroke

  • Lars Sørensen
  • Heat — 1:07.94 (→ did not advance, 48th place)

Men's 200m Individual Medley

  • Lars Sørensen
  • Heat — 2:04.65
  • B-Final — 2:03.81 (→ 11th place)


Women's 50m Freestyle

  • Gitta Jensen
  • Heat — 26.54 (→ did not advance, 18th place)
  • Mette Nielsen
  • Heat — 26.80 (→ did not advance, 25th place)

Women's 100m Freestyle

  • Gitta Jensen
  • Heat — 56.47
  • B-Final — 56.59 (→ 12th place)
  • Mette Nielsen
  • Heat — 58.67 (→ did not advance, 27th place)

Women's 200m Freestyle

  • Heat — 2:01.84
  • B-Final — 2:02.14 (→ 13th place)
  • Gitta Jensen
  • Heat — 2:02.27
  • B-Final — 2:02.32 (→ 14th place)

Women's 400m Freestyle

  • Heat — 4:16.80 (→ did not advance, 13th place)

Women's 100m Breaststroke

  • Britta Vestergaard
  • Heat — 1:13.58 (→ did not advance, 27th place)

Women's 200m Breaststroke

  • Britta Vestergaard
  • Heat — 2:35.28 (→ did not advance, 21st place)

Women's 100m Butterfly

  • Heat — 1:04.57 (→ did not advance, 38th place)

Women's 200m Butterfly

  • Heat — 2:13.18
  • Final — 2:11.87 (→ 7th place)
  • Heat — 2:16.11
  • B-Final — 2:15.07 (→ 15th place)

Women's 200m Individual Medley

  • Annette Poulsen
  • Heat — 2:25.67 (→ did not advance, 35th place)

Women's 4x100m Freestyle Relay

  • Heat — 3:48.78
  • Final — 3:47.81 (→ 6th place)

Women's 4x100m Medley Relay

  • Heat — 4:17.20 (→ did not advance, 11th place)

References



Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”