North Yorkshire Council election, 2009

North Yorkshire Council election, 2009

Elections to North Yorkshire County Council took place on 4 June, 2009, having been delayed from 7 May, in order to coincide with elections to the European Parliament.

Contents

Results

North Yorkshire County Council election, 2009[1][2]
Party Seats Gains Losses Net gain/loss Seats % Votes % Votes +/-
  Conservative 48 10 4 +6 66.6 51.9 100,032
  Liberal Democrat 11 2 7 -5 15.3 22.45 43,253
  Independent 11 4 0 +4 15.3 10.2 19,573
  Labour 1 0 6 -6 1.4 10.5 20,180
  Liberal 1 1 0 +1 1.4 0.85 1,636
  BNP 0 0 0 0 0 2.1 4,032
  Green 0 0 0 0 0 1.4 2,677
  UKIP 0 0 0 0 0 0.45 884
  Richmondshire Independent Group 0 0 0 0 0 0.22 432
  "No Party Specified" 0 0 0 0 0 0.14 267
  Alliance for Green Socialism 0 0 0 0 0 0.05 89

Divisional results

Craven district

Airedale division[3]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Patrick Thomas Mulligan 1,210 46.86
Liberal Democrat Mark Andrew Wheeler 1,054 40.82
Labour Graeme John Hitchen 273 10.58
Rejected ballots 45[Note 1] 1.74
Majority 156 6.04
Turnout 2,582 41.32
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Mid-Craven division[4]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Shelagh Marshall 2,101 61.04
UKIP Alexander Bentley 555 16.12
Liberal Democrat Andrew Rankine 494 14.35
Labour James Steed Black 279 8.11
Rejected ballots 13 0.38
Majority 1,546 44.92
Turnout 3,442 50.34
Conservative hold Swing
North Craven division[5]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Lloyd Ireton 1,978 77.81
Labour Christine Elsie Brackley 484 19.04
Rejected ballots 80 3.15
Majority 1,494 58.77
Turnout 2,542 40.87
Conservative hold Swing
Ribblesdale division[6]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Richard Charles Welch 1,325 53.00
Liberal Democrat David Albert Heather 899 35.96
Labour James David Austin 239 9.56
Rejected ballots 37 1.48
Majority 426 17.04
Turnout 2,500 40.08
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Skipton East division[7]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Robert Geoffrey Heseltine 1,224 46.10
Conservative Christopher James Harbron 691 26.03
Liberal Democrat Stephen Walpole 266 10.02
BNP Patricia Margaret Claughton 241 9.08
Labour Duncan John Hall 212 7.98
Rejected ballots 21 0.79
Majority 533 20.08
Turnout 2,655 38.17
Independent hold Swing
Skipton West division[8]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Polly English 956 40.46
Conservative Paul Howard Whitaker 875 37.03
Labour Peter Madeley 272 11.51
BNP Andrew Henry William Brons 242 10.24
Rejected ballots 18 0.76
Majority 81 3.43
Turnout 2,363 41.09
Liberal Democrat hold Swing
South Craven division[9]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Philip Melvin Barrett 1,709 68.91
Conservative John Francis Garton 334 13.47
UKIP Ian Bannister 329 13.27
Labour Robert Charles Battison 99 3.99
Rejected ballots 9[Note 1] 0.36
Majority 1375 55.44
Turnout 2,480 41.44
Independent hold Swing

Hambleton district

Bedale division[10]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Keith Weighell 1,609 56.30
Independent Ian Watkins 1,059 37.05
Labour Alan Richardson 180 6.30
Rejected ballots 10[Note 1] 0.35
Majority 550 19.24
Turnout 2,858 43.34
Conservative hold Swing
Easingwold division[11]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Peter George Sowray 1,699 64.95
Liberal Democrat Robert Adamson 650 24.85
Labour Gerald Shaw 245 9.36
Rejected ballots 22 0.84
Majority 1,049 40.10
Turnout 2,616 38.82
Conservative hold Swing
Great Ayton division[12]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Heather Moorhouse 1,380 58.90
Liberal Democrat John Tierney 629 26.85
Labour Michael Edward Newton 191 8.15
BNP Christopher Lawrence Impett 125 5.33
Rejected ballots 18 0.77
Majority 751 32.05
Turnout 2,343 43.00
Conservative hold Swing
North Hambleton division[13]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tim Swales 1,820 69.95
Liberal Democrat Bryn Griffiths 531 20.41
Labour Janet Seymour Kirk 223 8.57
Rejected ballots 28 1.07
Majority 1,289 49.54
Turnout 2,602 42.77
Conservative hold Swing
Northallerton division[14]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Tony Hall 1,191 70.81
Labour Kathryn Jayne MacColl 431 25.62
Rejected ballots 60[Note 1] 3.57
Majority 760 45.18
Turnout 1,682 26.60
Conservative hold Swing
Romanby and Broomfield division[15]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Maurice Blades 1,652 64.16
Liberal Democrat Richard Thomas Short 536 20.82
Labour Ann Hutchings 365 14.17
Rejected ballots 22[Note 1] 0.85
Majority 1,116 43.34
Turnout 2,575 37.94
Conservative hold Swing
Sowerby division[16]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Neville William Huxtable 1,480 55.08
Independent David Stuart Bentley 523 19.46
Labour Jonathan Roberts 474 17.64
Liberal Democrat Di Keal 199 7.41
Rejected ballots 11 0.41
Majority 957 35.62
Turnout 2,687 41.59
Conservative hold Swing
Stillington division[17]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Caroline Patmore 1,884 69.50
Liberal Democrat Michael Beckett 507 18.70
Labour Rosemary Shaw 270 9.96
Rejected ballots 50[Note 1] 1.84
Majority 1,377 50.79
Turnout 2,711 41.04
Conservative hold Swing
Stokesley division[18]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Caroline Margaret Seymour 1,545 53.06
Conservative Stephen Philip Dickins 1,205 41.38
Labour Gerald Ramsden 142 4.88
Rejected ballots 20 0.68
Majority 340 11.68
Turnout 2,912 48.30
Liberal Democrat hold Swing
Swale division[19]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Arthur William Barker 1,823 72.78
Liberal Democrat Jean Lesley Burdett 459 18.32
Labour Jane Elizabeth Richardson 196 7.82
Rejected ballots 27 1.08
Majority 1,364 54.45
Turnout 2,505 39.45
Conservative hold Swing
Thirsk division[20]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Gareth Wedgwood Dadd 1,824 80.32
Liberal Democrat Max Tanner 426 18.76
Rejected ballots 21 0.92
Majority 1,398 61.56
Turnout 2,271 36.84
Conservative hold Swing

Harrogate district

Ainsty division[21]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Savage 2,332 71.62
Liberal Democrat Simon James Oldroyd 642 19.72
Labour Stephen Cobb 247 7.59
Rejected ballots 35[Note 1] 1.07
Majority 1,690 51.90
Turnout 3,256 46.30
Conservative hold Swing
Boroughbridge division[22]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Watson 1,921 61.53
Liberal Democrat Keith Rothwell 997 31.94
Labour Lorraine Marie Ferris 169 5.41
Rejected ballots 35[Note 1] 1.12
Majority 924 29.60
Turnout 3,122 42.55
Conservative hold Swing
Harrogate Bilton and Nidd Gorge division[23][Note 2]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Geoffrey Frederick Webber 1,947 24.54
Liberal Democrat Andrew Martin Goss 1,930 24.33
Conservative Robin Adderley 1,451 18.29
Conservative John Wren 1,220 15.37
BNP Steven Daniel Gill 476 6.00
BNP Paul Kevin Chitty 459 5.79
Labour Daniel Paul Joseph Maguire 405 5.10
Rejected ballots 23 0.58[Note 3]
Majority 17 0.21
Turnout 3,967 31.67
Liberal Democrat hold Swing
Liberal Democrat hold Swing
Harrogate Central division[24][Note 2]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat John Michael Fox 2,176 26.10
Liberal Democrat John Walter Marshall 1,948 23.37
Conservative Richard Cooper 1,922 23.06
Conservative Jean Mary Butterfield 1,892 22.70
Labour Michael Docherty 270 3.24
Rejected ballots 64 1.53[Note 3]
Majority 228 2.74
Turnout 4,168[Note 4] 31.56
Liberal Democrat hold Swing
Liberal Democrat hold Swing
Harrogate Harlow division[25]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jim Clark 1,785 60.16
Liberal Democrat Steve Macare 1,048 35.32
Labour Andrew Philip Gray 93 3.14
Rejected ballots 41[Note 1] 1.38
Majority 737 24.84
Turnout 2,967 45.97
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Harrogate Oatlands division[26]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Keith Stephen Barnes 1,445 50.16
Conservative David Gilbert Simister 1,302 45.19
Labour Tony Pedel 97 3.37
Rejected ballots 37[Note 1] 1.28
Majority 143 4.96
Turnout 2,881 43.94
Liberal Democrat hold Swing
Harrogate Saltergate division[27]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Don Mackenzie 1,502 57.64
Liberal Democrat Gordon Brian Charlton 951 36.49
Labour Janet Isabella Morrow 114 4.37
Rejected ballots 39[Note 1] 1.50
Majority 551 21.14
Turnout 2,606 39.48
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Harrogate Starbeck division[28]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Margaret-Ann De Courcey-Bayley 1,124 57.03
Conservative Richard John Cain 637 32.32
Labour Geoff Foxall 171 8.67
Rejected ballots 39 1.98
Majority 487 24.71
Turnout 1,971 30.40
Liberal Democrat hold Swing
Knaresborough division[29][Note 2][Note 5]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Bill Hoult 1,985 21.00
Conservative John Batt 1,765 18.67
Conservative Ivor Fox 1,719 18.18
Liberal Democrat Andrew Christopher Willoughby 1,659 17.54
Independent Robert Geoffrey Heseltine 1,240 13.11
Labour David Crosthwaite 355 3.75
Rejected ballots 31 0.65
Majority 220 2.33
Turnout 4,728 39.36
Liberal Democrat hold Swing
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Lower Nidderdale and Bishop Monkton division[30]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Heather Joyce Garnett 2,176 70.28
Liberal Democrat Phillip Stephen Barlow 745 24.06
Labour Janet Elizabeth Williams 125 4.04
Rejected ballots 50[Note 1] 1.62
Majority 1,431 46.22
Turnout 3,096 44.36
Conservative hold Swing
Masham and Fountains division[31]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Paul Aidan Richardson 1,878 69.12
Liberal Democrat Angela June Hosie 805 29.63
Rejected ballots 34 1.25
Majority 1,073 39.49
Turnout 2,717 41.18
Conservative hold Swing
Pannal and Lower Wharfedale division[32]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Cliff Trotter 2,209 69.66
Liberal Democrat Jack Duckworth 800 25.23
Labour Greg Lodge 142 4.48
Rejected ballots 20 0.63
Majority 1,409 44.43
Turnout 3,171 46.91
Conservative hold Swing
Pateley Bridge division[33]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Fort 2,459 83.41
Labour Deborah Ann Havercroft 390 13.23
Rejected ballots 99 3.36
Majority 2,069 70.18
Turnout 2,948 44.26
Conservative hold Swing
Ripon North division[34]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Bernard Arthur Bateman 967 42.56
Liberal Democrat John Stockdale 490 21.57
Independent Sid Hawke 461 20.29
Party not declared Stanley Mackintosh 238 10.48
Labour Althea Farmer 98 4.31
Rejected ballots 18 0.79
Majority 477 20.99
Turnout 2,272 35.31
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Ripon South division[35]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Andrew Williams 1,365 63.64
Conservative Mike Chambers 344 16.04
Independent Kenn Hart 221 10.30
Liberal Democrat Kathy Weidemann 205 9.56
Rejected ballots 10 0.46
Majority 1,021 47.60
Turnout 2,145 37.13
Independent hold Swing

Richmondshire district

Catterick Bridge division[36]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Carl Anthony Les 1,057 50.67
Independent Jill McMullon 566 27.13
Green Leslie Rowe 391 18.75
Labour Eric Walter Beechey 62 2,97
Rejected ballots 10 0.48
Majority 491 23.54
Turnout 2,086 37.71
Conservative hold Swing
Central Richmondshire division[37]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Melva Jean Steckles 763 44.13
The Richmondshire Independent Group Helen Mary Grant 432 24.99
Liberal Democrat John Robinson 289 16.71
Green Dave Dalton 147 8.50
Labour Anne Evelyn Mannix 84 4.86
Rejected ballots 14 0.81
Majority 331 19.14
Turnout 1,729 22.57
Conservative hold Swing
Middle Dales division[38]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Roger Harrison-Topham 1,403 57.24
Liberal Democrat Linda Curran 678 27.66
Independent Tony Pelton 245 10.00
Labour Roy Hutchings 105 4.28
Rejected ballots 20[Note 1] 0.82
Majority 725 29.58
Turnout 2,451 42.93
Conservative hold Swing
Richmond division[39]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Stuart Parsons 1,511 55.45
Conservative Russell Frederick Lord 1,025 37.62
Labour Jeffrey Edward King 148 5.43
Rejected ballots 41[Note 1] 1.50
Majority 486 17.83
Turnout 2,725 41.89
Liberal Democrat hold Swing
Richmondshire North division[40]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Michael Heseltine 1,564 57.02
Liberal Democrat Jane Elizabeth Parlour 819 29.86
Green Emir Nader 200 7.29
Labour Mark Thorpe 150 5.47
Rejected ballots 10 0.36
Majority 745 27.16
Turnout 2,743 44.78
Conservative hold Swing
Upper Dales division[41]
Party Candidate Votes % ±%
Independent John Blackie 1,859 73.39
Conservative Muriel Rose Blythman 369 14.57
Green Robbie Kelly 236 9.32
Labour Peter Leonard Cornwall 66 2.60
Rejected ballots 3 0.12
Majority 1,490 58.82
Turnout 2,533 52.46
Independent gain from Conservative Swing

Ryedale district

Hovingham and Sheriff Hutton division[42]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Clare Launa Wood 2,326 71.77
Liberal Democrat Marian Hodgson 698 21.54
Labour Jean Bills 179 5.52
Rejected ballots 38[Note 1] 1.17
Majority 1,628 50.23
Turnout 3,241 47.99
Conservative hold Swing
Kirkbymoorside division[43]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Val Arnold 1,730 64.24
Liberal Nelly Trevelyan 378 14.04
Liberal Democrat Jack Wilford 324 12.03
Labour Judy Dixon 229 8.50
Rejected ballots 32[Note 1] 1.19
Majority 1,352 50.20
Turnout 2,693 42.18
Conservative hold Swing
Malton division[44]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Michael Knaggs 1,428 53.20
Liberal Democrat Howard Leslie Keal 1,043 38.86
Labour Cliff Williams 178 6.63
Rejected ballots 35[Note 1] 1.31
Majority 385 14.34
Turnout 2,684 39.62
Conservative hold Swing
Norton division[45]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Stephen Shaw 981 42.14
Liberal Democrat David Lloyd-Williams 908 39.00
BNP Jeff Kelly 238 10.23
Labour Heather Milner 190 8.16
Rejected ballots 11[Note 1] 0.47
Majority 73 3.14
Turnout 2,328 32.97
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Pickering division[46]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal John Samuel Clark 1,258 43.65
Conservative Greg White 1,200 41.64
Green Chris Newsam 280 9.72
Labour Doreen Davies 120 4.16
Rejected ballots 25 0.87
Majority 58 2.01
Turnout 2,882[Note 6] 42.58
Liberal gain from Conservative Swing
Thornton Dale and The Wolds division[47]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Ron Haigh 1,665 60.81
Liberal Democrat Janice William 804 29.36
Labour Rod Price 239 8.73
Rejected ballots 30 1.10
Majority 861 31.45
Turnout 2,738 39.19
Conservative hold Swing

Scarborough district

Castle division[48]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Janet Helen Jefferson 694 43.08
Conservative Ros Fox 319 19.80
Labour Michelle Andrew 240 14.90
Green Jason Frank Mullen 222 13.78
Liberal Democrat Malcolm Short 119 7.39
Rejected ballots 17 1.05
Majority 375 23.28
Turnout 1,611[Note 7] 31.51
Independent gain from Labour Swing
Eastfield and Osgodby division[49]
Party Candidate Votes % ±%
Liberal Democrat Brian Simpson 607 43.08
Independent Norman Kenneth Murphy 345 24.48
Conservative Debbie Nock 260 18.45
Labour Tracey Ann White 170 12.07
Rejected ballots 27 1.92
Majority 264 18.74
Turnout 1,409[Note 7] 27.56
Liberal Democrat gain from Labour Swing
Esk Valley division[50]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Herbert Tindall 1,742 74.86
Labour Janet Peake 512 22.00
Rejected ballots 73 3.14
Majority 1,230 52.86
Turnout 2,327[Note 7] 43.56
Conservative hold Swing
Falsgrave and Stepney division[51]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Pat Marsburg 531 25.73
Conservative Robert John Owens 480 23.25
Green David Hugh Malone 433 20.98
Labour Andrew Phillip Sharp 259 12.55
Liberal Democrat Kev Riley 204 9.88
BNP Kevan Foulds 151 7.32
Rejected ballots 6 0.29
Majority 51 2.47
Turnout 2,064[Note 7] 32.64
Independent gain from Labour Swing
Filey division[52]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Mike Cockerill 709 35.27
Conservative Colin Haddington 609 30.30
Independent Sam Cross 383 19.05
BNP Trisha Scott 180 8.96
Labour Julia Gatie 114 5.67
Rejected ballots 15 0.75
Majority 100 4.98
Turnout 2,010[Note 7] 36.55
Independent gain from Conservative Swing
Hertford and Cayton division[53]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative John Stephen Blackburn 1,403 54.42
Independent Gordon Johnson 635 24.63
Liberal Democrat Johan Zegstroo 267 10.36
Labour John White 247 9.58
Rejected ballots 26 1.01
Majority 768 29.79
Turnout 2,578[Note 7] 38.86
Conservative hold Swing
Newby division[54]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Backhouse 685 33.94
Labour Phil McDonald 406 20.12
Liberal Democrat Liz R Black 392 19.43
Independent Bill Miller 370 18.33
Green Sarah Joanne Priestley 160 7.93
Rejected ballots 5 0.25
Majority 279 13.83
Turnout 2,018[Note 7] 38.33
Conservative hold Swing
Northstead division[55]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Peter Popple 567 30.72
Conservative Derek James Bastiman 504 27.30
Labour Eric Broadbent 350 18.96
Green Kate White 228 12.35
Liberal Democrat Chris Walker 182 9.86
Rejected ballots 15 0.81
Majority 63 3.41
Turnout 1,846[Note 7] 30.61
Independent gain from Labour Swing
Scalby and The Coast division[56]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Helen Gail Swiers 1,915 60.76
Liberal Democrat Magnus Laurence Johnson 919 29.16
Labour Jude Thurlow 281 8.91
Rejected ballots 37 1.17
Majority 996 31.60
Turnout 3,152[Note 7] 44.66
Conservative hold Swing
Seamer and Derwent Valley division[57]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative David Colin Jeffels 1,387 46.61
Independent Mick Jay-Hanmer 908 30.51
Liberal Democrat Bob Jackman 498 16.73
Labour Subash Chunder Sharma 176 5.91
Rejected ballots 7 0.24
Majority 479 16.10
Turnout 2,976[Note 7] 39.51
Conservative hold Swing
Weaponness and Ramshill division[58]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Penny Marsden 933 38.76
Conservative Martin Smith 797 33.11
Liberal Democrat Rod Rodgers 305 12.67
Labour Barry John Edwards 185 7.69
Green Judy Deans 175 7.27
Rejected ballots 12 0.50
Majority 136 5.65
Turnout 2,407[Note 8] 35.82
Independent gain from Conservative Swing
Whitby/Mayfield Cum Mulgrave division[59]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Jane Margaret Kenyon 1,055 46.15
Independent Mike Ward 851 37.23
Labour Diana Jeuda 362 15.83
Rejected ballots 18 0.79
Majority 204 8.92
Turnout 2,286[Note 7] 34.02
Conservative hold Swing
Whitby/Streonshalh division[60]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Joe Plant 759 36.11
Liberal Democrat Graham Peirson 395 18.79
Independent Sandra Tuner 381 18.12
Labour Gerald Alick James Dennett 273 12.99
Independent John Dickinson 116 5.52
Alliance for Green Socialism Juliet Marie Boddington 89 4.23
Independent Steve Smith 79 3.76
Rejected ballots 10 0.48
Majority 364 17.31
Turnout 2,102[Note 7] 30.43
Conservative gain from Liberal Democrat Swing
Woodlands division[61]
Party Candidate Votes % ±%
Independent Bill Chatt 442 24.23
Conservative Peter Russell Southward 438 24.01
Labour David Lawrence Billing 364 19.96
Liberal Democrat Geoffrey Evans 361 19.79
Green Chris Philips 205 11.24
Rejected ballots 14 0.77
Majority 4 0.22
Turnout 1,824[Note 7] 31.84
Independent gain from Labour Swing

Selby district

Cawood and Saxton division[62]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Andrew Lee 1,570 73.33
Labour Jan Marshall 493 23.03
Rejected ballots 78 3.64
Majority 1,077 50.30
Turnout 2,141[Note 8] 41.36
Conservative hold Swing
Escrick division[63]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Elizabeth Ann Casling 1,740 66.62
Liberal Democrat Ian Michael Cuthbertson 522 19.98
Labour Ted Mansfield 320 12.25
Rejected ballots 30 1.15
Majority 1,218 46.63
Turnout 2,612 42.44
Conservative hold Swing
Mid Selby division[64]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Chris Pearson 1,366 59.65
Labour Paul Harvey 519 22.66
Liberal Democrat Richard Hall 362 15.81
Rejected ballots 43 1.88
Majority 847 36.99
Turnout 2,290 38.10
Conservative hold Swing
Osgoldcross division[65]
Party Candidate Votes % ±%
Independent John Burgess McCartney 1,236 47.69
Conservative Gillian Carol Ivey 1,076 41.51
Labour Jack Davie 267 10.30
Rejected ballots 13 0.50
Majority 160 6.17
Turnout 2,592 41,87
Independent gain from Conservative Swing
Selby Barlby division[66][Note 2][Note 5]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Karl Vincent Arthur 1,652 20.08
Labour Brian Marshall 1,643 19.97
Conservative David Arthur Fagan 1,612 19.59
Labour Steve Shaw-Wright 1,607 19.53
BNP Stephen Ward 608 7.39
BNP Duncan Lorriman 555 6.75
Rejected ballots 50[Note 1] 1.22
Majority 9 0.11
Turnout 4,114 30.81
Conservative gain from Labour Swing
Labour hold Swing
Selby Brayton division[67]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Dave Peart 1,379 52.02
Labour Graham Gatman 616 23.24
Liberal Democrat Kevin Brian Hawkins 358 13.50
BNP Ernest Watts 280 10.56
Rejected ballots 20 0.75
Majority 763 28.78
Turnout 2,651[Note 6] 39.09
Conservative gain from Labour Swing
Sherburn in Elmet division[68]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Mike Jordan 1,399 52.83
Labour Jim Snowball 946 35.73
BNP Belinda Robson 274 10.35
Rejected ballots 30 1.13
Majority 453 17.11
Turnout 2,648[Note 6] 39.65
Conservative gain from Labour Swing
South Selby division[69]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Margaret Hulme 1,580 69.12
Labour Stephanie Duckett 640 27.99
Rejected ballots 66 2.89
Majority 940 41.12
Turnout 2,286 35.93
Conservative hold Swing
Tadcaster division[70]
Party Candidate Votes % ±%
Conservative Chris Metcalfe 1,053 50.09
Liberal Democrat Roderic Parker 640 30.45
BNP Sam Matthew Clayton 203 9.66`
Labour Brian Rogerson 189 8.99
Rejected ballots 17[Note 1] 0.81
Majority 413 19.65
Turnout 2,102 36.32
Conservative hold Swing

Notes

  1. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t Includes papers issued but not officially declared as rejected.
  2. ^ a b c d Two candidates elected.
  3. ^ a b Percentages calculated assuming two votes per rejected ballot paper.
  4. ^ Turnout figure on the referenced page is the number of votes cast plus the number of rejected papers, as there are two votes per ballot paper the figure here is approximately half that reported.
  5. ^ a b Percentage does not total 100% as some papers only contained one vote.
  6. ^ a b c The total number of votes plus the rejected papers is greater than the number of papers issued
  7. ^ a b c d e f g h i j k l m Referenced turnout adjusted by the number of rejected ballots for consistency with other districts.
  8. ^ a b Turnout figure on the referenced page is incorrect, changed to the number of votes cast plus the number of rejected papers.

References

  1. ^ "North Yorkshire". BBC News Online. BBC. 5 June 2009. http://news.bbc.co.uk/1/shared/bsp/hi/elections/local_council/09/html/3870.stm. Retrieved 2009-06-08. 
  2. ^ "County Council Elections 2009". North Yorkshire County Council. 5 June 2009. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=10224. Retrieved 2009-06-10. 
  3. ^ "Airedale division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9860. Retrieved 2009-06-11. 
  4. ^ "Mid-Craven division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9861. Retrieved 2009-06-12. 
  5. ^ "North Craven division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9862. Retrieved 2009-06-12. 
  6. ^ "Ribblesdale division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9863. Retrieved 2009-06-12. 
  7. ^ "Skipton East division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9864. Retrieved 2009-06-12. 
  8. ^ "Skipton West division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9865. Retrieved 2009-06-12. 
  9. ^ "South Craven division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9866. Retrieved 2009-06-12. 
  10. ^ "Bedale division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9867. Retrieved 2009-06-11. 
  11. ^ "Easingwold division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9868. Retrieved 2009-06-12. 
  12. ^ "Great Ayton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9869. Retrieved 2009-06-11. 
  13. ^ "North Hambleton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9870. Retrieved 2009-06-11. 
  14. ^ "Northallerton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9871. Retrieved 2009-06-11. 
  15. ^ "Romanby and Broomfield division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9872. Retrieved 2009-06-11. 
  16. ^ "Sowerby division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9873. Retrieved 2009-06-11. 
  17. ^ "Stillington division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9874. Retrieved 2009-06-11. 
  18. ^ "Stokesley division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9875. Retrieved 2009-06-11. 
  19. ^ "Swale division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9876. Retrieved 2009-06-11. 
  20. ^ "Thirsk division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9877. Retrieved 2009-06-11. 
  21. ^ "Ainsty division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9878. Retrieved 2009-06-11. 
  22. ^ "Boroughbridge division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9879. Retrieved 2009-06-11. 
  23. ^ "Harrogate Bilton and Nidd Gorge division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9880. Retrieved 2009-06-11. 
  24. ^ "Harrogate Central division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9881. Retrieved 2009-06-11. 
  25. ^ "Harrogate Harlow division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9882. Retrieved 2009-06-11. 
  26. ^ "Harrogate Oatlands division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9883. Retrieved 2009-06-11. 
  27. ^ "Harrogate Saltergate division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9884. Retrieved 2009-06-11. 
  28. ^ "Harrogate Starbeck division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9885. Retrieved 2009-06-11. 
  29. ^ "Knaresborough division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9886. Retrieved 2009-06-11. 
  30. ^ "Lower Nidderdale and Bishop Monkton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9887. Retrieved 2009-06-11. 
  31. ^ "Masham and Fountains division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9888. Retrieved 2009-06-11. 
  32. ^ "Pannal and Lower Wharfedale division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9889. Retrieved 2009-06-11. 
  33. ^ "Pateley Bridge division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9890. Retrieved 2009-06-11. 
  34. ^ "Ripon North division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9891. Retrieved 2009-06-11. 
  35. ^ "Ripon South division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9892. Retrieved 2009-06-11. 
  36. ^ "Catterick Bridge division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9918. Retrieved 2009-06-11. 
  37. ^ "Central Richmondshire division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9919. Retrieved 2009-06-11. 
  38. ^ "Middle Dales division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9920. Retrieved 2009-06-11. 
  39. ^ "Richmond division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9921. Retrieved 2009-06-11. 
  40. ^ "Richmondshire North division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9922. Retrieved 2009-06-11. 
  41. ^ "Upper Dales division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9923. Retrieved 2009-06-11. 
  42. ^ "Hovingham and Sheriff Hutton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9924. Retrieved 2009-06-11. 
  43. ^ "Kirkbymoorside division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9925. Retrieved 2009-06-11. 
  44. ^ "Malton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9926. Retrieved 2009-06-11. 
  45. ^ "Norton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9927. Retrieved 2009-06-11. 
  46. ^ "Pickering division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9928. Retrieved 2009-06-11. 
  47. ^ "Thornton Dale and The Wolds division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9929. Retrieved 2009-06-11. 
  48. ^ "Castle division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9904. Retrieved 2009-06-11. 
  49. ^ "Eastfield and Osgodby division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9905. Retrieved 2009-06-11. 
  50. ^ "Esk Valley division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9906. Retrieved 2009-06-11. 
  51. ^ "Falsgrave and Stepney division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9907. Retrieved 2009-06-11. 
  52. ^ "Filey division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9908. Retrieved 2009-06-11. 
  53. ^ "Hertford and Cayton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9909. Retrieved 2009-06-11. 
  54. ^ "Newby division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9910. Retrieved 2009-06-11. 
  55. ^ "Northstead division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9911. Retrieved 2009-06-11. 
  56. ^ "Scalby and The Coast division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9912. Retrieved 2009-06-11. 
  57. ^ "Seamer and Derwent Valley division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9913. Retrieved 2009-06-11. 
  58. ^ "Weaponness and Ramshill division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9914. Retrieved 2009-06-11. 
  59. ^ "Whitby/Mayfield Cum Mulgrave division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9915. Retrieved 2009-06-11. 
  60. ^ "Whitby/Streonshalh division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9916. Retrieved 2009-06-11. 
  61. ^ "Woodlands division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9917. Retrieved 2009-06-11. 
  62. ^ "Cawood and Saxton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9893. Retrieved 2009-06-11. 
  63. ^ "Escrick division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9894. Retrieved 2009-06-11. 
  64. ^ "Mid Selby division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9895. Retrieved 2009-06-11. 
  65. ^ "Osgoldcross division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9896. Retrieved 2009-06-11. 
  66. ^ "Selby Barlby division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9897. Retrieved 2009-06-11. 
  67. ^ "Selby Brayton division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9898. Retrieved 2009-06-11. 
  68. ^ "Sherburn in Elmet division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9899. Retrieved 2009-06-11. 
  69. ^ "South Selby division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9900. Retrieved 2009-06-11. 
  70. ^ "Tadcaster division results". North Yorkshire County Council. http://www.northyorks.gov.uk/index.aspx?articleid=9901. Retrieved 2009-06-11. 
Preceded by
North Yorkshire Council election, 2005
North Yorkshire local elections Succeeded by
North Yorkshire Council election, 2013

Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • North Tyneside Council election, 2011 — Elections to North Tyneside Metropolitan Council will take place on 5 May 2011 on the same day as other council elections in England and the UK AV referendum. North Tyneside Council is elected in thirds which means one councillor from each three… …   Wikipedia

  • Nottinghamshire County Council election, 2009 —   Conservative …   Wikipedia

  • Dorset County Council election, 2009 — Map of the results of the 2009 Dorset council election. Conservatives in blue, Liberal Democrats in yellow and independent in grey. Elections to Dorset County Council took place on 4 June 2009.[1] The vote was delayed f …   Wikipedia

  • Devon County Council election, 2009 — Mapped results by ward …   Wikipedia

  • Derbyshire County Council election, 2009 — Elections to Derbyshire County Council took place on 4 June, 2009, having been delayed from 7 May, in order to coincide with elections to the European Parliament. The election was won by the Conservatives who were elected with a small overall… …   Wikipedia

  • Oxfordshire County Council election, 2009 — Elections to Oxfordshire County Council took place on 4 June, 2009, having been delayed from 7 May, in order to coincide with elections to the European Parliament. Results Oxfordshire County Council election, 2009 Party Seats Gains Losses …   Wikipedia

  • Cumbria Council election, 2009 — Location of Cumbria in England Elections to Cumbria County Council took place on 4 June 2009. They coincided with an election for the European Parliament. All 84 seats in the Council were up for election, and a total of 301 candidates stood.[1]… …   Wikipedia

  • Norfolk Council election, 2009 — 2005 ← 4 June 2009 → 2013 …   Wikipedia

  • Cornwall Council election, 2009 — Composition of Cornwall Council after the 2009 elections   Conservative Party   Liberal Democrats …   Wikipedia

  • Northamptonshire Council election, 2009 — Elections to Northamptonshire County Council took place on 4 June 2009, having been delayed from 7 May, in order to coincide with elections to the European Parliament. Contents 1 Results 2 Division by Division Results, by District 2.1 Corby… …   Wikipedia

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”