- Men's CEV Champions League 2010–11
-
Contents
The CEV Champions League was the highest level of European club volleyball in the 2010–11 season and was the 52nd edition.
Teams of the 2010–2011 competition
The number of participants on the basis of ranking list for European Cup Competitions[1]:
Rank Country Number of teams Teams 1 Italy 3 Bre Banca Lannutti Cuneo
Trentino BetClic
Sisley Treviso2 Russia 3 Zenit Kazan
Lokomotiv Belgorod
Dynamo Moscow (W/C)3 Greece 2 Olympiacos Piraeus
Panathinaikos Athens4 Poland 2 PGE Skra Bełchatów
Jastrzębski Węgiel5 France 2 Tours VB
AS Cannes6 Belgium 2 Knack Randstad Roeselare
Noliko Maaseik7 Germany 2 VfB Friedrichshafen
Generali Unterhaching8 Spain 1 CAI Teruel 9 Turkey 1 Fenerbahçe Istanbul 10 Austria 1 Hypo Tirol Innsbruck 12 Slovenia 1 ACH Volley Bled 13 Serbia 1 Radnički Kragujevac 15 Montenegro 1 Budvanska Rivijera Budva (W/C) 16 Romania 1 Remat Zalău (W/C) 20 Bulgaria 1 CSKA Sofia (W/C) - The drawing of lots for the main phase (group stage) of the competition was being held on 25 June 2010, in Vienna.[2]
League round
24 teams were drawn to 6 pools of 4 teams each.
The 1st – 2nd ranked qualified for the Playoffs 12.
The organizer of the Final Four was determined after the end of the League Round and qualifies directly for the Final Four.
The team of the organizer of the Final Four was replaced by the 3rd ranked team with the best score.
The four next 3rd ranked teams moved to CEV Cup. The remaining teams were eliminated.Pool A
Matches Sets Points Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio 1 Zenit Kazan 13 4 2 16 8 2.000 548 477 1.149 2 Generali Unterhaching 11 3 3 13 10 1.300 513 496 1.034 3 CSKA Sofia 7 3 3 11 15 0.733 518 567 0.914 4 AS Cannes 5 2 4 9 16 0.563 527 566 0.931 Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 16 Nov 20:00 AS Cannes 0–3 Zenit Kazan 22–25 20–25 21–25 63–75 17 Nov 20:30 Generali Unterhaching 3–0 CSKA Sofia 25–18 25–18 25–14 75–50 24 Nov 19:00 Zenit Kazan 3–0 Generali Unterhaching 25–14 25–18 25–21 75–53 24 Nov 19:30 CSKA Sofia 3–2 AS Cannes 21–25 25–17 27–25 18–25 15–6 106–98 08 Dec 19:30 CSKA Sofia 3–2 Zenit Kazan 25–23 16–25 25–23 22–25 15–10 103–106 08 Dec 20:30 Generali Unterhaching 3–1 AS Cannes 25–27 25–20 25–18 25–19 100–84 14 Dec 20:00 AS Cannes 0–3 Generali Unterhaching 24–26 21–25 24–26 69–77 15 Dec 20:15 Zenit Kazan 3–0 CSKA Sofia 25–8 25–19 25–23 75–50 05 Jan 20:00 AS Cannes 3–2 CSKA Sofia 20–25 25–19 22–25 25–15 16–14 108–98 05 Jan 20:30 Generali Unterhaching 2–3 Zenit Kazan 25–20 23–25 22–25 25–22 8–15 103–107 12 Jan 18:30 Zenit Kazan 2–3 AS Cannes 25–20 23–25 24–26 25–19 13–15 110–105 12 Jan 19:30 CSKA Sofia 3–2 Generali Unterhaching 23–25 25–22 23–25 25–23 15–10 111–105 Pool B
Matches Points Sets Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio 1 Noliko Maaseik 15 5 1 522 462 1.130 15 7 2.143 2 Bre Banca Lannutti Cuneo 14 5 1 520 439 1.185 16 6 2.667 3 Voleibol Teruel 7 2 4 535 543 0.985 11 13 0.846 4 Radnički Kragujevac 0 0 6 365 498 0.733 2 18 0.111 - November 17–18, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Voleibol Teruel 2–3 Lannutti Cuneo 16–25 25–20 25–23 21–25 12–15 Radnički Kragujevac 1–3 Noliko Maaseik 18–25 16–25 25–23 19–25 - November 23–24, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Noliko Maaseik 3–1 Voleibol Teruel 25–17 25–15 24–26 25–20 Lannutti Cuneo 3–0 Radnički Kragujevac 25–21 25–20 25–12 - December 8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Voleibol Teruel 3–0 Radnički Kragujevac 25–17 25–16 25–12 Lannutti Cuneo 3–0 Noliko Maaseik 25–18 25–19 25–17 - December 14–15, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Noliko Maaseik 3–1 Lannutti Cuneo 25–22 15–25 25–18 25–23 Radnički Kragujevac 1–3 Voleibol Teruel 23–25 27–25 19–25 14–25 - January 5–6, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Radnički Kragujevac 0–3 Lannutti Cuneo 19–25 20–25 18–25 Voleibol Teruel 1–3 Noliko Maaseik 28–30 28–26 19–25 22–25 - January 12, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Noliko Maaseik 3–0 Radnički Kragujevac 25–16 25–14 25–16 Lannutti Cuneo 3–1 Voleibol Teruel 24–26 25–20 25–18 25–22 Pool C
Matches Points Sets Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio 1 Jastrzębski Węgiel 11 3 3 541 509 1.063 14 9 1.556 2 ACH Volley Bled 11 4 2 566 538 1.052 14 11 1.273 3 Budvanska Rivijera Budva 9 4 2 517 530 0.975 12 12 1.000 4 Olympiacos Piraeus 5 1 5 553 600 0.922 9 17 0.529 - November 17, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Budvanska Rivijera Budva 3–0 Olympiacos Piraeus 27–25 25–21 25–20 Jastrzębski Węgiel 1–3 ACH Volley Bled 22–25 21–25 25–21 26–28 - November 24, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 ACH Volley Bled 3–0 Budvanska Rivijera Budva 25–21 25–19 25–16 Olympiacos Piraeus 3–2 Jastrzębski Węgiel 28–26 25–22 23–25 17–25 15–13 - December 8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Budvanska Rivijera Budva 3–2 Jastrzębski Węgiel 25–20 28–26 23–25 24–26 16–14 Olympiacos Piraeus 2–3 ACH Volley Bled 20–25 25–22 25–20 31–33 9–15 - December 14–15, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 ACH Volley Bled 3–2 Olympiacos Piraeus 25–20 25–21 23–25 23–25 15–11 Jastrzębski Węgiel 3–0 Budvanska Rivijera Budva 25–23 25–20 25–13 - January 5, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Jastrzębski Węgiel 3–0 Olympiacos Piraeus 25–23 25–20 25–22 Budvanska Rivijera Budva 3–2 ACH Volley Bled 25–22 21–25 25–17 15–25 15–12 - January 12, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 ACH Volley Bled 0–3 Jastrzębski Węgiel 21–25 21–25 23–25 Olympiacos Piraeus 2–3 Budvanska Rivijera Budva 26–24 17–25 25–17 28–30 6–15 Pool D
Matches Points Sets Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio 1 PGE Skra Bełchatów 15 5 1 468 403 1.161 16 3 5.333 2 Trentino BetClic 12 4 2 520 490 1.061 14 9 1.556 3 VfB Friedrichshafen 9 3 3 504 491 1.026 11 12 0.917 4 Remat Zalău 0 0 6 365 473 0.772 1 18 0.056 - November 17, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Remat Zalău 0–3 Skra Bełchatów 23–25 21–25 18–25 Trentino BetClic 3–2 VfB Friedrichshafen 18–25 25–18 23–25 25–22 15–10 - November 24, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 VfB Friedrichshafen 3–1 Remat Zalău 23–25 25–19 25–15 25–11 Skra Bełchatów 3–0 Trentino BetClic 31–29 25–18 25–22 - December 8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Remat Zalău 0–3 Trentino BetClic 15–25 14–25 20–25 Skra Bełchatów 3–0 VfB Friedrichshafen 25–22 25–21 25–21 - December 12–13, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 VfB Friedrichshafen 0–3 Skra Bełchatów 20–25 19–25 18–25 Trentino BetClic 3–0 Remat Zalău 25–18 25–22 25–23 - January 5–6, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Trentino BetClic 3–1 Skra Bełchatów 25–23 25–23 21–25 25–16 Remat Zalău 0–3 VfB Friedrichshafen 23–25 21–25 22–25 - January 12, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 VfB Friedrichshafen 3–2 Trentino BetClic 23–25 25–20 22–25 25–19 15–10 Skra Bełchatów 3–0 Remat Zalău 25–19 25–14 25–22 Pool E
Matches Points Sets Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio 1 Lokomotiv Belgorod 13 4 2 512 491 1.043 14 8 1.750 2 Tours VB 12 5 1 585 560 1.045 16 9 1.778 3 Sisley Treviso 7 2 4 587 604 0.972 11 15 0.733 4 Fenerbahçe Istanbul 4 1 5 522 551 0.947 7 16 0.438 - November 17, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Lokomotiv-Belogorie 2–3 Tours VB 23–25 36–34 23–25 25–18 10–15 Fenerbahçe 2–3 Sisley Volley 23–25 25–20 26–28 25–23 11–15 - November 25, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Sisley Volley 0–3 Lokomotiv-Belogorie 25–27 20–25 15–25 Tours VB 1–3 Fenerbahçe 25–21 22–25 22–25 23–25 - December 7–8, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Lokomotiv-Belogorie 3–0 Fenerbahçe 26–24 25–23 25–19 Tours VB 3–2 Sisley Volley 24–26 27–25 19–25 25–22 18–16 - December 15–16, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Fenerbahçe 1–3 Lokomotiv-Belogorie 25–20 18–25 21–25 23–25 Sisley Volley 2–3 Tours VB 25–20 23–25 23–25 29–27 14–16 - January 5, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Fenerbahçe 0–3 Tours VB 21–25 22–25 23–25 Lokomotiv-Belogorie 3–1 Sisley Volley 25–20 19–25 25–20 25–21 - January 12, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Sisley Volley 3–1 Fenerbahçe 26–28 25–23 25–22 26–24 Tours VB 3–0 Lokomotiv-Belogorie 25–19 25–15 25–19 Pool F
Matches Points Sets Rank Team Pts W L W L Ratio W L Ratio 1 Dynamo Moscow 14 5 1 545 506 1.077 16 7 2.286 2 Knack Randstad Roeselare 10 4 2 536 513 1.045 13 11 1.182 3 Hypo Tirol Innsbruck 7 2 4 499 522 0.956 9 13 0.692 4 Panathinaikos Athens 5 1 5 512 551 0.929 8 15 0.533 - November 16–17, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Panathinaikos Athens 2–3 Dynamo Moscow 28–30 21–25 27–25 25–22 15–17 Knack Randstad Roeselare 3–2 Hypo Tirol Innsbruck 22–25 25–23 22–25 25–20 15–9 - November 23–25, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Dynamo Moscow 3–1 Knack Randstad Roeselare 17–25 25–18 25–23 25–20 Hypo Tirol Innsbruck 3–1 Panathinaikos Athens 25–17 30–32 25–17 25–17 - December 8–9, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Knack Randstad Roeselare 3–2 Panathinaikos Athens 25–17 25–16 21–25 20–25 15–9 Hypo Tirol Innsbruck 0–3 Dynamo Moscow 18–25 24–26 18–25 - December 14, 2010
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Dynamo Moscow 3–1 Hypo Tirol Innsbruck 25–21 25–20 23–25 25–15 Panathinaikos Athens 3–0 Knack Randstad Roeselare 25–23 25–16 25–23 - January 4–5, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Panathinaikos Athens 0–3 Hypo Tirol Innsbruck 23–25 25–27 30–32 Knack Randstad Roeselare 3–1 Dynamo Moscow 25–23 25–21 20–25 25–16 - January 12, 2011
Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Dynamo Moscow 3–0 Panathinaikos Athens 25–22 25–23 25–23 Hypo Tirol Innsbruck 0–3 Knack Randstad Roeselare 26–28 20–25 21–25 Playoffs 12
- All times are local time.
- In case of a tie - 1 match won & 1 match lost and not depending on the final score of both matches - the teams played a Golden Set to determine which one qualified for the Playoffs 6.
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg Bre Banca Lannutti Cuneo 2–0 Lokomotiv Belgorod 3–0 3–1 Tours VB 1–11 Dynamo Moscow 3–2 1–3 Knack Randstad Roeselare 1–12 PGE Skra Bełchatów 3–1 0–3 ACH Volley Bled 0–2 Zenit Kazan 0–3 0–3 Generali Unterhaching 1–13 Jastrzębski Węgiel 3–1 1–3 Budvanska Rivijera Budva 0–2 Noliko Maaseik 1–3 1–3 1Dynamo Moscow won the golden set 15–11.
2PGA Skra Bełchatów won the golden set 15–12.
3Jastrzębski Węgiel won the golden set 15–9.Leg 1
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 01 Feb 20:00 Budvanska Rivijera Budva 1–3 Noliko Maaseik 29–27 21–25 22–25 20–25 92–102 02 Feb 19:00 Generali Unterhaching 3–1 Jastrzębski Węgiel 25–22 25–20 20–25 25–19 95–86 02 Feb 20:15 ACH Volley Bled 0–3 Zenit Kazan 21–25 18–25 16–25 55–75 02 Feb 20:30 Bre Banca Lannutti Cuneo 3–0 Lokomotiv Belgorod 25–23 25–16 25–20 75–59 02 Feb 20:30 Knack Randstad Roeselare 3–1 PGE Skra Bełchatów 26–24 23–25 25–23 25–21 99–93 03 Feb 20:00 Tours VB 3–2 Dynamo Moscow 20–25 18–25 25–19 25–23 15–6 103–98 Leg 2
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 08 Feb 18:00 Jastrzębski Węgiel 3–1 Generali Unterhaching 25–21 25–22 22–25 25–19 97–87 08 Feb 19:00 Dynamo Moscow 3–1 Tours VB 25–21 25–23 18–25 25–22 93–91 08 Feb 20:30 Noliko Maaseik 3–1 Budvanska Rivijera Budva 25–18 23–25 25–17 28–26 101–86 09 Feb 18:00 Lokomotiv Belgorod 1–3 Bre Banca Lannutti Cuneo 25–21 13–25 21–25 18–25 77–96 09 Feb 18:00 PGE Skra Bełchatów 3–0 Knack Randstad Roeselare 25–21 25–17 25–15 75–53 09 Feb 20:00 Zenit Kazan 3–0 ACH Volley Bled 25–17 25–22 25–18 75–57 Playoffs 6
- All times are local time.
- In case of a tie - 1 match won & 1 match lost and not depending on the final score of both matches - the teams have to play a Golden Set to determine which one qualifies for the Final Four.
Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg Bre Banca Lannutti Cuneo 1–11 Dynamo Moscow 1–3 3–1 PGE Skra Bełchatów 1–12 Zenit Kazan 2–3 3–1 Jastrzębski Węgiel 1–13 Noliko Maaseik 3–2 0–3 1Dynamo Moscow won the golden set 15–11.
2Zenit Kazan won the golden set 15–11.
3Jastrzębski Węgiel won the golden set 17–15.Leg 1
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 01 Mar 18:00 Jastrzębski Węgiel 3–2 Noliko Maaseik 17–25 25–19 19–25 25–23 15–7 101–99 02 Mar 18:00 PGE Skra Bełchatów 2–3 Zenit Kazan 25–17 27–29 25–21 17–25 8–15 102–107 02 Mar 20:30 Bre Banca Lannutti Cuneo 1–3 Dynamo Moscow 25–21 22–25 22–25 22–25 91–96 Leg 2
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 08 Mar 20:30 Noliko Maaseik 3–0 Jastrzębski Węgiel 25–12 25–16 25–23 75–51 09 Mar 18:00 Zenit Kazan 1–3 PGE Skra Bełchatów 22–25 25–17 23–25 19–25 89–92 10 Mar 19:00 Dynamo Moscow 1–3 Bre Banca Lannutti Cuneo 22–25 25–23 17–25 17–25 81–98 Final four
- Organizer: Trentino BetClic
- Venue: PalaOnda, Bolzano, Italy
- Times of March 26 are Central European Time (UTC+1) and times of March 27 are Central European Summer Time (UTC+2).
Bracket
Semifinals Final 2011–03–26 – Bolzano Jastrzębski Węgiel 0 Trentino BetClic 3 2011–03–27 – Bolzano Trentino BetClic 3 Zenit Kazan 1 3rd place 2011–03–26 – Bolzano 2011–03–27 – Bolzano Dynamo Moscow 0 Jastrzębski Węgiel 1 Zenit Kazan 3 Dynamo Moscow 3 Semifinals
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 26 Mar 15:00 Jastrzębski Węgiel 0–3 Trentino BetClic 16–25 25–27 22–25 63–77 26 Mar 18:00 Dynamo Moscow 0–3 Zenit Kazan 24–26 20–25 21–25 65–76 3rd place
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 27 Mar 14:30 Jastrzębski Węgiel 1–3 Dynamo Moscow 25–23 22–25 16–25 21–25 84–98 Final
Date Time Score Set 1 Set 2 Set 3 Set 4 Set 5 Total 27 Mar 18:00 Trentino BetClic 3–1 Zenit Kazan 25–17 20–25 25–23 25–20 95–85 Final standing
Rank Team Trentino BetClic Zenit Kazan Dynamo Moscow 4 Jastrzębski Węgiel 2010–11 Men's Club European Champions
Trentino BetClic
3rd titleAwards
- MVP: Osmany Juantorena (Trentino BetClic)
- Best Scorer: Maxim Mikhaylov (Zenit Kazan)
- Best Spiker: Matey Kaziyski (Trentino BetClic)
- Best Blocker: Aleksandr Abrosimov (Zenit Kazan)
- Best Server: Sergey Tetyukhin (Zenit Kazan)
- Best Setter: Lloy Ball (Zenit Kazan)
- Best Receiver: Péter Veres (Dynamo Moscow)
- Best Libero: Andrea Bari (Trentino BetClic)
References
External links
CEV Champions League seasons Men's Women's 2000–01 · 2001–02 · 2002–03 · 2003–04 · 2004–05 · 2005–06 · 2006–07 · 2007–08 · 2008–09 · 2009–10 · 2010–11 · 2011–12Categories:- European volleyball club competitions
- 2010 in volleyball
- 2011 in volleyball
Wikimedia Foundation. 2010.