Italy at the 1988 Summer Olympics

Italy at the 1988 Summer Olympics

Infobox Olympics Italy
games=1988 Summer
competitors=255 (213 men, 42 women)
sports=
flagbearer=Pietro Mennea
gold=6
silver=4
bronze=4
total=14
rank=10

Italy competed at the 1988 Summer Olympics in Seoul, Korea.

Medalists

Gold

* Gelindo Bordin — Athletics, Men's Marathon
* Giovanni Parisi — Boxing, Men's Featherweight

* Stefano Cerioni — Fencing, Men's Foil Individual Competition

* Vincenzo Maenza — Wrestling, Men's Greco-Roman Light Flyweight

* Carmine Abbagnale, Giuseppe Abbagnale and Giuseppe di Capua — Rowing, Men's Coxed Pairs

* Agostino Abbagnale, Davide Tizzano, Piero Poli and Gianluca Farina — Rowing, Men's Quadruple Sculls

Silver

* Carlo Massullo — Modern Pentathlon, Individual Competition

* Carlo Massullo, Daniele Masala and Gianluca Tiberti — Modern Pentathlon, Team Competition

* Salvatore Antibo — Athletics, Men's 10.000 metres

* Francesca Bortolozzi-Borella, Dorina Vaccaroni, Margherita Zalaffi, Annapia Gandolfi and Lucia Traversa — Fencing, Women's Foil Team Competition

Bronze

* Maurizio Damilano — Athletics, Men's 20 km Walk

* Giovanni Scalzo — Fencing, Men's Sabre Individual Competition

* Stefano Battistelli — Swimming, Men's 400 metres Individual Medley

* Gianfranco Dalla Barba, Marco Marin, Ferdinando Meglio, Giovanni Scalzo and Massimo Cavaliere — Fencing, Men's Sabre Team Competition

Results by event


=Archery=

Giancarlo Ferrari, competing in his fifth Olympic archery contest, dropped to 33rd place in the field. Fellow veteran Ilario di Buo advanced to the quarterfinal, nearly missing a semifinal berth. The Italians also just missed the cutoff for the final by one ranking in the team round.

Men's Individual Competition:
* Ilario di Buo – Quarterfinal (→ 13th place)
* Andrea Parenti – Preliminary Round (→ 28th place)
* Giancarlo Ferrari – Preliminary Round (→ 33rd place)

Men's Team Competition:
* Di Buo, Parenti, and Ferrari – Semifinal (→ 9th place)


=Athletics=

Men's 10.000 metres
* Salvatore Antibo :# First Round — 28:09.35:# Final — 27:23.55 (→ Silver Medal)

* Alberto Cova :# First Round — 28:43.84 (→ did not advance)

Men's Marathon
* Gelindo Bordin :* Final — 2"10:32 (→ Gold Medal)

* Piergiovanni Poli :* Final — 2"16:07 (→ 16th place)

Men's 3.000m Steeplechase
* Alessandro Lambruschini:# Heat — 8:32.59 :# Semi Final — 8:16.92:# Final — 8:12.17 (→ 4th place)

* Francesco Panetta:* Heat — 8:29.75 :* Semi Final — 8:17.23:* Final — 8:17.79 (→ 9th place)

Men's Hammer Throw
* Lucio Serrani:* Qualifying Heat — 70.50m (→ did not advance)

Men's Shot Put
* Alessandro Andrei:* Qualifying Heat – 20.18m:* Final – 20.36m (→ 7th place)

Men's Long Jump
* Giovanni Evangelisti :* Qualification — 7.81m:* Final — 8.08m (→ 4th place)

Men's 50km Walk
* Raffaello Ducceschi:* Final — 3'45:43 (→ 8th place)

* Giovanni Perricelli:* Final — 3'47:14 (→ 11th place)

* Sandro Bellucci:* Final — 4'04:56 (→ 32nd place)
Women's Marathon
* Laura Fogli :* Final — 2"27.49 (→ 6th place)

* Maria Curatolo :* Final — 2"30.14 (→ 8th place)
* Antonella Bizioli :* Final — 2"34.38 (→ 23rd place)


=Boxing=

Men's Flyweight (– 51kg)
* Andrea Mannai
*# First Round — Lost to Arthur Johnson (USA), 0:5

Men's Featherweight
* Giovanni Parisi

Men's Lightweight
* Giorgio Campanella

Men's Light-Middleweight
* Vincenzo Nardiello

Men's Middleweight
* Michele Mastrodonato

Men's Light-Heavyweight
* Andrea Magi

Men's Heavyweight
* Luigi Gaudiano


=Cycling=

Women's Individual Road Race
* Imelda Chiappa — 2:00:52 (→ 15th place)
* Maria Canins — 2:00:52 (→ 32nd place)
* Roberta Bonanomi — 2:00:52 (→ 45th place)


=Football=

Men's Team Competition
*Preliminary Round (Group B) :* Defeated Guatemala (5-2):* Lost to Zambia (0-4):* Defeated Iraq (2-0)
*Quarterfinals :* Defeated Sweden (2-1)
*Semifinals:* Lost to Soviet Union (2-3)
*Bronze Medal Match :* Lost to West Germany (0-3)
*Team Roster
# Stefano Tacconi (gk)
# Roberto Cravero
# Andrea Carnevale
# Luigi De Agostini
# Ciro Ferrara
# Mauro Tassotti
# Angelo Colombo
# Luca Pellegrini
# Massimo Brambati
# Stefano Carobbi
# Massimo Crippa
# Giuliano Giuliani
# Paolo Virdis
# Ruggiero Rizzitelli
# Roberto Galia
# Giuseppe Iachini
# Stefano Desideri
# Massimo Mauro
# Alberigo Evani
# Gianluca Pagliuca (gk) Head Coach: Francesco Rocca


=Modern pentathlon=

Men's Individual Competition:
* Carlo Massullo – 5379 pts (→ Silver Medal)
* Daniele Masala – 5152 pts (→ 10th place)
* Gianluca Tiberti – 5040 pts (→ 17th place)

Men's Team Competition:
* Massullo, Masala, and Tiberti – 15571pts (→ Silver Medal)


=Swimming=

Men's 100 m Freestyle
* Roberto Gleria
*# Heat – 50.97 (→ did not advance, 18th place)

Men's 200 m Freestyle
* Roberto Gleria
*# Heat – 1:49.51
*# B-Final – 1:49.28 (→ 9th place)

* Giorgio Lamberti
*# Heat – 1:50.47
*# B-Final – scratched (→ did not advance, no ranking)

Men's 400 m Freestyle
* Giorgio Lamberti
*# Heat – 3:53.29
*# B-Final – scratched (→ did not advance, no ranking)

* Roberto Gleria
*# Heat – 3:56.33 (→ did not advance, 19th place)

Men's 1500 m Freestyle
* Luca Pellegrini
*# Heat – 15:18.80 (→ did not advance, 10th place)

* Stefano Battistelli
*# Heat – 15:36.54 (→ did not advance, 20th place)

Men's 100 m Backstroke
* Valerio Giambalvo
*# Heat – 59.48 (→ did not advance, 37th place)

Men's 200 m Backstroke
* Stefano Battistelli
*# Heat – 2:03.63
*# B-Final – scratched (→ did not advance, no ranking)

Men's 100 m Breaststroke
* Gianni Minervini
*# Heat – 1:02.86
*# Final – 1:02.93 (→ 7th place)

Men's 100 m Butterfly
* Leonardo Michelotti
*# Heat – 55.83 (→ did not advance, 22nd place)

* Valerio Giambalvo
*# Heat – 56.57 (→ did not advance, 28th place)

Men's 200 m Individual Medley
* Luca Sacchi
*# Heat – 2:05.45
*# B-Final – 2:05.68 (→ 13th place)

* Roberto Cassio
*# Heat – 2:05.88 (→ did not advance, 18th place)

Men's 400 m Individual Medley
* Stefano Battistelli
*# Heat – 4:20.43
*# Final – 4:18.01 (→ Bronze Medal)

* Luca Sacchi
*# Heat – 4:23.37
*# Final – 4:23.23 (→ 7th place)

Men's 4x100 m Freestyle Relay
* Fabrizio Rampazzo, Giorgio Lamberti, Andrea Ceccarini, and Roberto Gleria
*# Heat – 3:23.35
* Roberto Gleria, Giorgio Lamberti, Fabrizio Rampazzo, and Andrea Ceccarini
*# Final – 3:22.93 (→ 8th place)

Men's 4x200 m Freestyle Relay
* Massimo Trevisan, Fabrizio Rampazzo, Valerio Giambalvo, and Roberto Gleria
*# Heat – 7:21.85
* Roberto Gleria, Giorgio Lamberti, Massimo Trevisan, and Valerio Giambalvo
*# Final – 7:16.00 (→ 5th place)

Men's 4x100 m Medley Relay
* Valerio Giambalvo, Gianni Minervini, Leonardo Michelotti, and Roberto Gleria
*# Heat – 3:52.06 (→ did not advance, 15th place)
Women's 100 m Freestyle
* Silvia Persi
*# Heat – 58.22 (→ did not advance, 29th place)

Women's 200 m Freestyle
* Silvia Persi
*# Heat – 2:04.40 (→ did not advance, 23rd place)

Women's 400 m Freestyle
* Manuela Melchiorri
*# Heat – 4:15.40
*# B-Final – 4:14.90 (→ 14th place)

Women's 800 m Freestyle
* Manuela Melchiorri
*# Heat – 8:40.63 (→ did not advance, 12th place)

Women's 100 m Backstroke
* Lorenza Vigarani
*# Heat – 1:03.96
*# B-Final – 1:03.88 (→ 13th place)

* Manuela Carosi
*# Heat – 1:04.69
*# B-Final – 1:03.80 (→ 11th place)

Women's 200 m Backstroke
* Lorenza Vigarani
*# Heat – 2:17.35
*# B-Final – 2:18.69 (→ 13th place)

Women's 100 m Breaststroke
* Manuela Dalla Valle
*# Heat – 1:11.25
*# B-Final – 1:10.95 (→ 12th place)

Women's 200 m Breaststroke
* Manuela Dalla Valle
*# Heat – 2:30.60
*# Final – 2:29.86 (→ 8th place)

* Annalisa Nisiro
*# Heat – 2:32.77
*# B-Final – 2:31.19 (→ 12th place)

Women's 100 m Butterfly
* Ilaria Tocchini
*# Heat – 1:02.07
*# B-Final – 1:02.78 (→ 16th place)

* Emanuela Viola
*# Heat – 1:03.91 (→ did not advance, 24th place)

Women's 200 m Individual Medley
* Roberta Felotti
*# Heat – 2:19.62
*# B-Final – 2:19.63 (→ 13th place)

* Manuela Dalla Valle
*# Heat – 2:22.85 (→ did not advance, 25th place)

Women's 400 m Individual Medley
* Roberta Felotti
*# Heat – 4:49.20
*# B-Final – 4:49.53 (→ 9th place)

Women's 4x100 m Medley Relay
* Lorenza Vigarani, Manuela Dalla Valle, Ilara Tocchini, and Silvia Persi
*# Heat – 4:14.68
*# Final – 4:13.85 (→ 8th place)


=Tennis=

Men's Singles Competition
* Paolo Canè
*# First round — Defeated Milan Šrejber (Czechoslovakia) 6-3 7-6 4-6 6-3
*# Second round — Defeated Emilio Sanchez (Spain) 7-5 6-3 6-7 6-4
*# Third round — Defeated Javier Sanchez (Spain) 7-6 4-6 6-1 6-2
*# Quarterfinals — Lost to Stefan Edberg (Sweden) 1-6 5-7 4-6

* Diego Nargiso
*# First round — Defeated Francisco Maciel (Mexico) 4-6 2-6 7-6 7-6 8-6
*# Second round — Lost to Tim Mayotte (United States) 6-2 2-6 4-6 0-6

* Omar Camporese
*# First round — Lost to Guy Forget (France) 2-6 0-6 3-6
Women's Singles Competition
* Sandra Cecchini
*# First Round – Bye
*# Second Round – Lost to Chris Evert (USA) 2-6 2-6

* Raffaella Reggi
*# First Round – Defeated Liz Smylie (Australia) 7-6 6-0
*# Second Round – Defeated Claudia Kohde-Kilsch (West Germany) 4-6 7-6 6-3
*# Third Round – Defeated Chris Evert (USA) 2-6 6-4 6-1
*# Quarterfinals – Lost to Manuela Maleeva (Switzerland) 3-6 4-6


=Volleyball=

Men's Team Competition

*Preliminary Round (Group A):* Lost to Brazil (0-3):* Lost to Bulgaria (0-3):* Defeated Sweden (3-2):* Lost to Soviet Union (1-3):* Defeated South Korea (3-0)
*Classification Matches:* 9th/12th place: Defeated Tunisia (3-0):* 9th/10th place: Defeated Japan (3-2) → Ninth place
*Team Roster:*Andrea Gardini:*Andrea Giani:*Pierpaolo Lucchetta:*Ferdinando De Giorgi:*Marco Bracci:*Claudio Galli:*Lorenzo Bernardi:*Alessandro Lazzeroni:*Massimo Castagna:*Andrea Zorzi:*Luca Cantagalli:*Andrea Lucchetta
*Head Coach: Carmelo Pittera


=Water polo=

Men's Team Competition
* Preliminary Round (Group A):* Drew with Soviet Union (9-9):* Defeated South Korea (1-11):* Defeated Australia (7-5):* Lost to West Germany (7-10):* Defeated France (14-8)
* Classification Round (Group D):* Drew with Hungary (9-9):* Lost to Spain (9-11) → 7th place
* Team Roster:* Paolo Trapanese:* Alfio Misaggi:* Andrea Pisano:* Antonello Steardo:* Alessandro Campagna:* Paolo Caldarella:* Mario Fiorillo:* Francesco Porzio:* Stefano Postiglione:* Riccardo Tempestini:* Massimiliano Ferretti:* Marco d'Altrui:* Gianni Averaimo
*Head Coach: Fritz Dennerlein


Wikimedia Foundation. 2010.

Поможем написать курсовую

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”