Irish Film and Television Awards

Irish Film and Television Awards

The Irish Film and Television Awards (IFTAs) were first awarded in 1999. Its sole aim is to celebrate Ireland's small yet talented film and television community. The ceremony is considered Ireland's most prestigious awards event.

The Irish Film & Television Academy

In 2006 the Irish Film and Television Academy advertised membership openings in Academy to all professionals in the fields of Irish Television and Film. Its stated aim was "the stimulation of original and creative production work, and the encouragement of excellence through recognition, education and leadership in film and television." [http://www.ifta.ie/academy/index.htm] The proposed ways to enforce this ideology were:

* Encouraging high standards of art and technique in persons engaged in production work and to celebrate excellence through the annual Awards Ceremony.
* Raising the profile of Irish talent & production, by actively promoting Irish excellence within the Academy and ensuring that achievements are recognised and respected throughout the world.
* Establishing an academic programme of activities to nurture and encourage emerging Irish talent.
* Safeguarding the integrity of the Irish Academy's annual Film and Television Awards.

Some of the Academy's programme of events include:

* The Academy has a number of feature film and television screenings for both Full and Associate Members.
* There are special Screenings of titles during Voting Season (for Full Members only) in the lead up to the annual Awards ceremony.
* Educational events; Lectures, debates, master-classes, Q&A's and workshop, along with networking evenings and social events.
* The Academy partners with IFTN to produce the Annual Awards ceremony.
* The Academy publishes a quarterly magazine ‘IFTA Academy’ for the Academy members, industry & corporate partners, outlining Academy News, events, interviews and other industry news.
* The Academy has extended its membership to international members and also invite a core group of international jury members in order to bring the work of Irish talent to the attention of prominent industry representatives across the world.
* The Academy establishes an official archive/catalogue of photography, publications, formal records of Nominees & Winners to ensure an accurate and comprehensive history of the Academy in the future.
* The Academy hosts the annual 'Academy Christmas Party', to celebrate the achievements of the year (for all members plus one guest).

The Award Ceremonies

The 1st Annual Irish Film & Television Awards (IFTA) took place in Dublin during November 2003. The Awards, presented by the Irish Film & Television Academy, are a platform to honour and celebrate outstanding Irish creativity, talent and achievement; to encourage a high standard of arts and technique in work produced.

The Awards are open to all talented Irish people working in the film and television industries in Ireland and internationally.

Criticism

Although the largest awards ceremony in Ireland, the IFTAs are not well known in the country. Also up for debate has been the nomination selection, with many arguing that films which have done little box office or are critically debased are nominated merely as 'fillers' due to the small number of Irish films available. Also, films merely shot in Ireland are classed as Irish films, despite there being little or no Irish money put into these productions (such as Closing the Ring)

Another gripe critics have pointed to has been the international categories, which many have said has been added to make the awards more accessible to the general cinema-going public, however awards tend to be given only to those who show up (eg Daniel Day Lewis, an Irish resident).

The 5th Annual Irish Film & Television Awards

Date: 17 February, 2008 Location: Gaiety Theatre, Dublin

Film

Film
*Garage
**Becoming Jane
**Closing the Ring
**Garage
**Kings
**Shrooms

International Film
*The Lives of Others
**Atonement
**The Bourne Ultimatum
**La Vie en Rose
**The Lives of Others

Director Film
*Lenny Abrahamson - Garage
**Lenny AbrahamsonGarage
**Paddy BreathnachShrooms
**Tom CollinsKings
**John CrowleyBoy A
**Robert QuinnCré na Cille

Script Film
*Mark O’Halloran - Garage
**Tom CollinsKings
**Mark O’HalloranGarage
**Mark O’RoweBoy A
**Stuart TownsendBattle in Seattle

Actor in a Lead Role Film
*Pat Shortt - Garage
**Gabriel ByrneJindabyne
**Colm MeaneyKings
**Cillian Murphy – Sunshine
**Hugh O’Conor – Speed Dating
**Pat ShorttGarage

Actor in a Supporting Role Film
*Brendan ConroyKings
**Brendan ConroyKings
**Donal O’KellyKings (film)
**Conor J RyanGarage
**Don Wycherley – Speed Dating

Actress in a Supporting Role Film
*Saoirse Ronan - Atonement
**Elaine CassidyAnd When Did You Last See Your Father
**Anne Marie DuffGarage
**Gail FitzpatrickStrength and Honour
**Saoirse RonanAtonement

International Actor
*Daniel Day LewisThere Will Be Blood
**George ClooneyMichael Clayton
**Daniel Day LewisThere Will Be Blood
**James McAvoyAtonement
**Ulrich MüheThe Lives of Others

Television

Single Drama / Drama Serial
*The Running Mate
**Damage
**My Boy Jack
**Prosperity
**The Running Mate

Drama Series / Soap
*The Tudors
**The Clinic
**Ros na Rún
**Single-Handed
**The Tudors

Director Television
*Lenny Abrahamson - Prosperity
**Lenny AbrahamsonProsperity
**Brian KirkThe Tudors
**Paul MercierAifric
**Declan RecksThe Running Mate

Script Television
*Mark O’Halloran - Prosperity
**Marcus FlemingThe Running Mate
**Mark O’HalloranProsperity
**Daniel O’Hara, Paddy C.CourtneyPaddywhackery
**Aisling WalshDamage

Actor in a Lead Role Television
*Jonathan Rhys MeyersThe Tudors
**Denis ConwayThe Running Mate
**Michael GambonCelebration
**Jonathan Rhys MeyersThe Tudors
**Don WycherleyThe Running Mate

Actor in a Supporting Role Television
*Nick DunningThe Tudors
**Nick DunningThe Tudors
**Leroy HarrisProsperity
**Eamonn HuntThe Running Mate
**Gary LydonThe Clinic

Actress in a Lead Role Film/Television
*Aisling O’SullivanThe Clinic
**Clíona Ní ChiosáinAifric
**Fionnula FlanaganBrotherhood
**Brid Ní NeachtainCré na Cille
**Aisling O’SullivanThe Clinic
**Siobhan ShanahanProsperity

Actress in a Supporting Role Television
*Maria Doyle KennedyThe Tudors
**Dawn BradfieldThe Clinic
** [Maria Doyle Kennedy – The Tudors
**Fionnula FlanaganPaddywhackery
**Amy HubermanThe Clinic

Craft

Costume Design
*Joan BerginThe Tudors
**Joan BerginThe Tudors
**Maggie DonnellyKings
**Lorna Marie MuganMy Boy Jack
**Eimer Ní MhaoldomhnaighBecoming Jane

Director of Photography
*Seamus McGarvey - Atonement
**PJ DillonKings
**Seamus McGarveyAtonement
**Peter RobertsonGarage
**Ciaran Tanham – Northanger Abbey

Editing
*Dermot Diskin - Kings
**Dermot DiskinKings
**Stephen O’ConnellDamage
**Isobel StephensonGarage
**Gareth YoungThe Running Mate

Hair & Makeup
*Jennifer Hegarty, Dee CorcoranThe Tudors
**KingsMuriel Bell, Pamela Smyth
**My Boy JackMorna Ferguson, Lorraine Glynn
**ProsperityTom McInerney, Sandra Kelly
**The TudorsJennifer Hegarty, Dee Corcoran

Original Score
*Pol Brennan - Kings
**Pol BrennanKings
**Jim LockhartCré na Cille
**Stephen McKeonThe Running Mate
**Stephen RennicksGarage

Production Design
*Tom ConroyThe Tudors
**Tom ConroyThe Tudors
**David CraigKings
**Tom Mc CullaghClosing the Ring
**Padraig O’NeillGarage

Sound
*Ken Galvin, Ronan Hill, Dominic Weaver - Kings
**Becoming JaneNick Adams, Tom Johnson, Mervyn Moore
**GarageNiall Brady, John Fitzgerald, Robert Flanagan
**KingsKen Galvin, Ronan Hill, Dominic Weaver
**My Boy JackBrendan Deasy, Ken Galvin, Nikki Moss

Other television

Children's / Youth Programme
*Aifric
**Aifric
**The Café
**Cúla Cairde
**Skunk Fu!

Current Affairs Programme
*Prime Time Investigates – Not Seen, Not Heard
**Election 2007 – Results Coverage
**Prime Time Investigates – Buyer Beware
**Prime Time Investigates – Not Seen, Not Heard
**

Documentary Series
*The Hospice
**The Hospice
**Imeacht Na N'Iarlaí /Flight of The Earls
**Mobs Mheirceá
**Scannal
**Surgeons

Single Documentary
*At Home with the Clearys
**
**At Home with the Clearys
**Bloody Sunday – A Derry Diary
**Get Collins
**Ireland's Nazis
**

Entertainment
*The Podge & Rodge Show
**Dan & Becs
**Killinaskully
**Naked Camera
**The Podge & Rodge Show

Factual Entertainment
*Diarmuid's Pony Kids
**Diarmuid's Pony Kids
**Families in Trouble
**Hector – Mo Rogha San Oz
**No Experience Required

News Programme
*BBC Newsline
**BBC Newsline
**Nuacht RTÉ/TG4
**RTÉ News
**TV3 News @ 5.30

Sport
*Tall, Dark & Ó hAilpín
**20 Moments That Shook Irish Sport
**Red Mist
**Rugby World Cup 2007
**
**Tall, Dark & Ó hAilpín

OTHERS

Special Irish Language Award
*Kings
**Aifric
**Cré na Cille
**Kings
**Paddywhackery

Irish Film Board Rising Star 2008
*Saoirse Ronan (Winner)
**Cecilia Ahern – Writer
**Mark Mahon – Producer
**Martin McCann – Actor
**Marian Quinn – Director
**Saoirse Ronan – Actress

Animation
*Skunk Fu!
**Ding Dong Denny O’Reilly's History of Ireland
**Skunk Fu!(
**The Ugly Duckling and Me
**Wobblyland

Short Film
*New Boy
**Deep Breaths
**Hesitation
**New Boy
**No Regrets
**The Wednesdays

Pantene People's Choice Award for Best International Actress
*Hilary SwankPS I Love You
**Cate Blanchett
**Jodie FosterThe Brave One
**Keira KnightleyAtonement
**Hilary SwankPS I Love You

Sony Bravia TV Personality of the Year
*Kathryn Thomas - RTE
**Stephen Nolan
**Michelle Doherty - Channel 6
**Kathy Hoffman - City Channel
**Kathryn Thomas - RTE
**Paul Dempsey - Setanta Sports
**Síle Ní Bhraonáin - TG4
**Lorraine Keane - TV3
*Julian Simmons – UTV

Outstanding Contribution to World Cinema
*Mel Gibson

The 4th Annual Irish Film & Television Awards

Date: 9 February, 2007 Location: RDS Main Hall, Dublin

Film

Best Film
* The Wind That Shakes the Barley (Winner)
** Breakfast on Pluto
** The Front Line
** Middletown
** Small Engine Repair

Best International Film
* Little Miss Sunshine (Winner)
** Babel
** Casino Royale
** The Departed
** United 93

Best Director
* Neil Jordan (Winner)
** John Boorman
** David Gleeson
** Brian Kirk

Best Script
* Neil Jordan & Pat McCabe for "Breakfast on Pluto" (Winner)
** Daragh Carville for "Middletown"
** David Gleeson for "The Front Line"
** Niall Heery for "Small Engine Repair"

Best Cinematography
* Seamus Deasy for "The Tiger's Tail" (Winner)
** Seamus McGarvey for "World Trade Center"
** Declan Quinn for "Breakfast on Pluto"
** Robbie Ryan for "Isolation"

Best Music
* Stephen McKeon for "The Tiger's Tail" (Winner)
** Niall Byrne for "Small Engine Repair"
** Patrick Cassidy for "The Front Line"
** Glen Hansard for "Once"

Best Production Design
* Mark Geraghty for "Get Rich or Die Tryin'" (Winner)
** Tom Conroy for "Breakfast on Pluto"
** Ashleigh Jeffers for "Middletown"
** Mark Lowry for "Small Engine Repair"

Best Costume Design
* Consolata Boyle for "The Queen" (Winner)
** Joan Bergin for "The Prestige"
** Eimer Ni Mhaldomhnaigh for "Breakfast on Pluto"
** Maeve Patterson for "The Tiger's Tail"

Best Hair & Makeup
* Lorraine Glynn, Lynn Johnson for "Breakfast on Pluto" (Winner)
** Martina McCarthy, Denise Watson for "The Tiger's Tail"
** Morna Ferguson, Lorraine Glynn for "Middletown"

Acting

Best Actor in a Lead Role - Film
* Cillian Murphy for "Breakfast on Pluto" (Winner)
** Pierce Brosnan for "The Matador
** Colin Farrell for "Miami Vice
** Brendan Gleeson for "The Tiger's Tail
** Cillian Murphy for "The Wind That Shakes the Barley

Best Actress in a Lead Role - Film
* Eva Birthistle for "Middletown"
** Gemma Doorly for "A Song For Rebecca"
** Pauline McGlynn for "Gypo"
** Ruth Negga for "Isolation"

Best Actor in a Supporting Role - Film
* Liam Cunningham for "The Wind That Shakes the Barley" (Winner)
** Padraic Delaney for "The Wind That Shakes the Barley"
** Gerard McSorley for "Middletown"
** Stephen Rea for "Breakfast on Pluto"

Best Actress in a Supporting Role - Film
* Fionnula Flanagan for "Transamerica" (Winner)
** Sinead Cusack for "The Tiger's Tail"
** Orla Fitzgerald for "The Wind That Shakes the Barley"
** Ruth Negga for "Breakfast on Pluto"

Best Actor in a Lead Role - Television
* Ciaran Hinds for "Rome" (Winner)
** Liam Cunningham for "Showbands"
** Michael McElhatton for "Hide & Seek"
** James Nesbitt for "Murphy's Law"

Best Actress in a Lead Role - Television
* Ger Ryan for "Stardust" (Winner)
** Ruth Bradley for "Legend"
** Anne Marie Duff for "The Virgin Queen"
** Aisling O'Sullivan for "The Clinic"

Best Actor in a Supporting Role - Television
* Gary Lydon for "The Clinic" (Winner)
** Liam Cunningham for "Murphy's Law"
** Allen Leech for "Legend"
** Christopher O'Dowd for "Showbands"

Best Actress in a Supporting Role - Television
* Ruth Bradley for "Stardust" (Winner)
** Leigh Arnold for "The Clinic"
** Gemma Craven for "The Clinic"
** Tina Kellegher for "Showbands"

Television

Best Single Drama/Drama Serial
* Stardust (Winner)
** Fallout
** Hide & Seek
** Legend

Best Drama Series/Soap
* The Clinic (Winner)
** Murphy's Law
** Ros na Rún
** Showbands

Best Current Affairs/News Programme
* (Winner)
**
**
**

Best Children's/Youth
* Aifric (Winner)
** Dustin's Daily News
** Trí Shúle an Chait
** The Ugly Duckling & Me

Best Entertainment
* Naked Camera (Winner)
** Jokerman - Tommy Tiernan Takes on America
** The Panel
** The Podge & Rodge Show

Best Factual Entertainment
* In Search of the Pope's Children (Winner)
** Des Bishop, Joy in the Hood
** Rip Off Republic
** Wild Trials

Best Sports Feature
* (Winner)
** Brian Kerr's World Cup Story
** The Dubs, Story of A Season
** Leagues Apart with Ardal O'Hanlon

Best Single Documentary
* (Winner)
** The Brothers
** The Ghosts of Duffy's Cut
** NO GO - The Free Derry Story
** Tails from America

Best Documentary Series
* The Legend of Liam Clancy (Winner)
**
** Junior Doctors
** Made in America

Best Irish Language
* (Winner)
** Aifric
** An Gealigoir Nocht
** Ros na Rún

AWARDS ACROSS FILM & TELEVISION

The IFB & NIFTC Breakthrough Talent Award
* Niall Heery (writer/director) for "Small Engine Repair" (Winner)
** Padraic Delaney(actor) for "The Wind That Shakes the Barley"
** Orla Fitzgerald(actress) for "The Wind That Shakes the Barley"
** Domhnall Gleeson(actor) for "Studs"
** Brian Kirk (director) for "Middletown"
** Lucy Kennedy(TV presenter) for "The Podge and Rodge Show"

Best Editing in Film / TV Drama
* Stephen O'Connell for "Stardust" (Winner)
** Dermot Diskin for "Showbands"
** Cúán MacConghail for "Studs"
** Ray Roantree for "Fallout"

Best Sound in Film / TV Drama
* Peter Blayney, Patrick Drummond, John Fitzgerald, Mervyn Moore for "Lassie" (Winner)
** Michelle Cunniffe, John Fitzgerald, Nikki Moss, Simon Willis for "Middletown"
** Sarah Gaines, Peter Blayney, Jon Stevenson & Dan Birch for "Stardust"
** Brendan Deasy for "The Tiger's Tail"

Best Short Film
* Joyriders (Winner)
** Bongo Bong
** The Faeries of Blackheath Woods
** The White Dress

Best Short Animation
* Horn Ok Please (Winner)
** Badly Drawn Roy for "Showbands"
** The Faeries of Blackheath Woods
** The White Dress

PEOPLE'S CHOICE AWARDS

AIB Best Irish Film People's Choice
*"The Wind That Shakes the Barley" (Winner)
**"Breakfast on Pluto"
**"Lassie"
**"Studs"

Pantene Best International Actress People's Choice
* Helen Mirren for "The Queen" (Winner)
** Penélope Cruz for "Volver"
** Eva Green for "Casino Royale"
** Kate Winslet for "The Holiday"

Best International Actor People's Choice
* Leonardo DiCaprio for "The Departed" (Winner)
** Sacha Baron Cohen for ""
** Daniel Craig for "Casino Royale"
** Ian McKellen for ""

TV Personality of the Year
* Bill O'Herlihy for RTÉ (Winner)
** Eamonn Holmes for BBC NI
** Gerry Kelly for UTV
** Taragh Loughrey Grant for Channel 6
** Daithi Ó Se for TG4

Lifetime Achievement Award - Gay Byrne

IFTA Industry Contribution Award – Nuala Moiselle

The 3rd Annual Irish Film & Television Awards 2006

People's Choice Awards

O2 TV Personality of the Year
* Mark Cagney (Winner)
** Aoife Ní Thuairisg
** Stephen Nolan
** Gráinne Seoige
** Pat Shortt

AIB Best Irish Film
*"Inside I'm Dancing" (Winner)
*"Adam & Paul"
**"Headrush"
**"Mickybo & Me" (Nominee)

Avica Best International Actor
* Mickey Rourke for "Sin City" (Winner)
** Christian Bale for "Batman Begins"
** Johnny Depp for "Charlie and the Chocolate Factory"
** Brad Pitt for "Mr. & Mrs. Smith"

Jameson Best International Film
*Charlie and the Chocolate Factory (Winner)
**"Batman Begins"
**"Crash"
**"Sin City" Pantene Best International Actress
* Gillian Anderson for "The Mighty Celt" (Winner)
** Drew Barrymore for "The Perfect Catch"
** Dakota Fanning for "War of the Worlds"
** Natalie Portman for "Garden State"

AWARDS IN FILM

Best Film
* Pavee Lackeen (Winner)
** Mickybo & Me
** The Mighty Celt
** Tara Road
** Trouble With Sex

Best Director
* Terry George for "Hotel Rwanda" (Winner)
**"Anthony Byrne" for "Short Order"
**"Fintan Connolly" for "Trouble With Sex"
**"Perry Ogden" for "Pavee Lackeen"

Best Cinematography
* Seamus Deasy for "The Mighty Celt" (Winner)
**"Brendan Galvin" for "The Flight of the Phoenix"
**"Seamus Mc Garvey" for "Sahara"
**"Owen Mc Polin" for "Trouble With Sex"

Best Music
* Gregory Magee for "Winter's End" (Winner)
** Niall Byrne for "Short Order"
** Niall Byrne for "Trouble With Sex"
** Fiachra Trench for "The Boys & Girl From County Clare"

Best Script
* Anthony Byrne for "Short Order" (Winner)
** Pearse Elliott for "The Mighty Celt"
** Terry George for "Hotel Rwanda" (Nominee)
** Terry Loane for "Mickybo & Me"

Best Production Design
* Eleanor Wood & Laura Bowe for "Short Order" (Winner)
** Laurent Mellet & Steven Kingston for "Trouble With Sex"
** Tom Mc Cullagh for "Mickybo & Me"
** Anna Rackard for "Boy Eats Girl"

Best Costume Design
* Susan Scott for "Boy Eats Girl" (Winner)
** Marian Smyth for "Trouble With Sex"
** Hazel Webb-Crozier for "Mickybo & Me"
** Judith Williams for "Short Order"

AWARDS IN ACTING

Best Actor in Leading Role - Film
* Liam Neeson for "Kinsey" (Winner)
** Gabriel Byrne for "Wah Wah"
** Cillian Murphy for "Red Eye"
** Liam Neeson for "Kinsey"
** Aidan Quinn for "Convicted"

Best Actress in a Leading Role -Film
* Renee Weldon for "Trouble With Sex" (Winner)
** Andrea Corr for "The Boys & Girl From County Clare"
** Jillian Bradbury for "Winter's End"
** Winnie Maughan for "Pavee Lackeen"
** Renee Weldon for "Trouble With Sex"

Best Actor in a Supporting Role - Film
* David Kelly for "Charlie and the Chocolate Factory" (Winner)
** Sean McGinley for "On A Clear Day"
** Cillian Murphy for "Batman Begins"
** Tagdh Murphy for "Boy Eats Girl"

Best Actress in a Supporting Role - Film
* Charlotte Bradley for "The Boys & Girl From County Clare" (Winner)
** Nora Jane Noone for "The Descent"
** Deirdre O’ Kane for "Boy Eats Girl"
** Tatianna Ouliankina for "Short Order"

Best Actor - Television
* Tom Murphy for "Pure Mule" (Winner)
** Allen Leech for "Love is the Drug"
** Finbar Lynch for "Proof 2"
** James Nesbitt for "Murphy's Law"

Best Actress - Television
* Dawn Bradfield for "Pure Mule" (Winner)
** Elaine Cassidy for "Fingersmith"
** Anne Marie Duff for "Shameless"
** Aisling O’ Sullivan for "The Clinic"

Best Actor in a Supporting Role - Television
* Garrett Lombard for "Pure Mule" (Winner)
** Gary Lydon for "The Clinic"
** John Lynch for "The Baby War"
** Chris O’Dowd for "The Clinic"

Best Actress in a Supporting Role - Television
* Eileen Walsh for "Pure Mule" (Winner)
** Eva Birthistle for "The Baby War"
** Tine Kellegher for "Showbands"
** Eleanor Methevan for "Love Is the Drug"

AWARDS IN TELEVISION

Best Short Fiction Award
* Martin McDonagh for "Six Shooter" (Winner)
** Rory Bresnihan & John Butler for "George"
** Ronan and Rob Burke for "Jellybaby"
** Ken Wardrop for "Ouch"

Best Animation Award Winner
*Cúilín Dualach for "Cartoon Saloon" (Winner)
** Agricultural Report for "Barley Films"
** Dick Terrapin for "Vinegar Hill Productions"
** Not There Yet for "Monster Animation"

AWARDS ACROSS FILM & TELEVISION

Best Editing in Film / TV Drama
* Emer Reynolds for "Shameless" (Winner)
** J. Patrick Duffner for "Short Order"
** Ray Roantree for "Trouble With Sex"
** Ben Yates for "Love Is the Drug"

Best Sound in Film / TV Drama Award Winner
* Patrick Drummond, Tom Johnson, John Fitzgerald & Stuart Bruce for "Boy Eats Girl" (Winner)
** Philippe Faujas, Niall Brady & Ken Galvin for "Pure Mule"
** Ray Cross, Nikki Moss, John Fitzgerald & Peter Blayney for "Short Order"
** Karl Merren, Nicky Moss & Ken Galvinfor for "Showbands"

AWARDS IN TELEVISION

Best TV Drama / Drama Series
* Love Is the Drug (Winner)
** Murphy's Law
** Pure Mule
** Showbands

Best Current Affairs Programme
* (Winner)
**
**
**

Best News Programme
* BBC Newsline (Winner)
** Nuacht TG4
** RTÉ News
** Sky News Ireland

Best Children's / Youth Programme
* Jam Media for "Pic Me" (Winner)
** Adare Productions/ RTE for "Go For It"
** Telegael Teo / TG4 for "The Island of Inis Cool – Terraglyph"
** Media Circus Ltd / RTÉ for "What's The Story?"

Best Entertainment Award Winner
*Stew (Winner)
** Killinaskully
** The Panel
** Wild Trials

Best Lifestyle Programme
* Show Me The Money (Winner)
** Neelo KKK
** Mother Knows Best
** The Snip

Best Sports Feature
* Marooned (Winner)
** Coach
** The Crossing
**

Best Documentary in the English Language
* (Winner)
**
** Haughey
** My Name Is Paul

Best Documentary in the Irish Language
* Concerto Chaitlín Maude (Winner)
** An Bathadh Mór
** Cosc Ar Ghnéas
**

Best Director TV Drama / Drama Series
* Declan Recks for "Pure Mule" (Winner)
** Aisling Walsh for "Fingersmith"
** Charlie Mc Carthy for "Pure Mule"
** Dearbhla Walsh for "Shameless"

Lifetime Achievement Award - David Kelly

The 2nd Annual Irish Film & Television Awards 2004

AWARDS IN FILM

Best Irish Film – Jury Award

*Omagh (Winner)
** Adam & Paul
** Inside I'm Dancing
** Octagon Films
** Man About Dog

Best Director

* Lenny Abrahamson for "Adam & Paul" (Winner)
** Paddy Breathnach for "Man About Dog"
** Alan Gilsenan for "Timbuktu"
** Damien O’Donnell for "Inside I'm Dancing"
** Pete Travis for "Omagh"

Best Cinematography

* Mark Garrett for "Freeze Frame" (Winner)
** Cian de Buitlear for "Man about Dog"
** PJ Dillon for "Timbuktu"
** Donal Gilligan for "Omagh"
** Peter Robertson for "Inside I'm Dancing"

Best Music

* Ray Harman for "Timbuktu" (Winner)
** Go Blimps Go for "The Halo Effect"
** Ray Harman for "Timbuktu"
** Stephen McKeon for "Blind Flight"
** Stephen Rennicks for "Adam & Paul"
** Kevin Shields for "Lost in Translation"

Best Script

* Jeffrey Caine for "Inside I'm Dancing" (Winner)
** Lance Daly for "The Halo Effect"
** Pearse Elliott for "Man About Dog"
** Guy Hibbert & Paul Greengrass for "Omagh"
** Mark O’Halloran for "Adam & Paul"

Best Editing

* Emer Reynolds for "Timbuktu" (Winner)
** Dermot Diskin for "Man About Dog"
** Kevin Lavelle for "Starfish"
** Mairead McIvor for "Capital Letters"
** Isobel Stephenson for "Adam & Paul"

Best Production Design

* Ashleigh Jeffers for "Freeze Frame" (Winner)
** Tom Conroy for "Inside I'm Dancing"
** Alan Gilsenan for "Timbuktu"
** Jim Furlong for "Cowboys & Angels"
** Paki Smith for "Man About Dog"

Best Hair/Make-up
* Dee Corcoran/Ailbhe Lemass for "King Arthur" (Winner)
** Barbara Conway/Terry Ralph for "The Halo Effect"
** Bernadette Dooley / Morna Ferguson for "Laws of Attraction"
** Tom McInerney for "Adam & Paul"
** Linda Mooney for "Man About Dog"

Best Costume Design

* Grania Preston for "Cowboys & Angels" (Winner)
** Joan Bergin for "Laws of Attraction"
** Lorna Marie Mugan for "Inside I'm Dancing"
** Lorna Marie Mugan for "Man About Dog"
** Leonie Prendergast for "The Halo Effect"

Best Short Film

* Undressing My Mother (Winner)
** Full Circle
** Take It Back
** Two Fat Ladies
** Yu Ming Is Ainm Dom Best Animation

* The Boy Who Had No Story (Winner)
** Dublin 1
** God's Early Work
** The Life & Death of Peter Sellers
** Norman Normal

The Irish Film Board/Northern Ireland Film and Television Commission Award for Best New Talent

* John Simpson for "Freeze Frame" (Winner)
** Des Bishop for "The Des Bishop Work Experience"
** Pearse Elliott for "Man About Dog"
** Karl Geary for "Timbuktu"
** Allen Leech for "Cowboys & Angels"

AWARDS IN TELEVISION

Best Sports Programme

* Final Words Hurling '03 (Winner)
** Fearless 3 Irish Special Olympians
** Go Racing (Nominee}
** Martin O'Neill Man and Bhoy
** Ringy

Best Lifestyle Programme
* Show Me The Money (Winner)
** Manchan sa tSin
** The Restaurant
** Three 60
** Wild Trials

Best Entertaiment Programme

* The Bronx Bunny Show (Winner)
** Amu
** Close Encounters with Keith Barry
** The Des Bishop Work Experience
** The Panel Best Current Affairs/News Programme

* (Winner)
**
**
**
**

Best TV Drama or Drama Series / Soap
* Holy Cross (Winner)
** The Clinic
** Proof
** The Return
** Ros na Rún

Best Documentary
* Battle of the Bogside (Winner)
** Christine's Children
** Imagining Ulysses
** Shutdown
** Waiting for Houlihan
** Who Kidnapped Shergar Best Children's/Youth Programme

* The Boy Who Had No Story (Winner)
** ATL TV
** ID+
** S@ttitude
** Scope

Best Irish Language Short/ Animated Film/ Programme

* Yu Ming Is Ainm Dom (Winner)
* Cinegael Paradiso
** Leargas Ná Lig Sinn i nDearmad
** Ros na Rún
** Tintown

AWARDS IN ACTING

Best Actor in a Leading Role - Film

* Gerard McSorley for "Omagh" (Winner)
** Colin Farrell for "A Home at the End of the World"
** Tom Murphy for "Adam & Paul"
** Stephen Rea for "The Halo Effect"
** Karl Shiels for "Capital Letters" Best Actress in a Leading Role - Film

* Eva Birthistle for "Ae Fond Kiss..." (Winner)
** Eva Birthistle for "Timbuktu"
** Michèle Forbes for "Omagh"
** Brenda Fricker for "Inside I'm Dancing"
** Louise Lewis for "Adam & Paul"

Best Actor in a Supporting Role - Film/TV

* Peter O’Toole for "Troy" (Winner)
** Colum Convey for "Holy Cross"
** Gary Lydon for "The Clinic"
** Ciarán Nolan for "Man About Dog"
** Jim Norton for "Proof"

Best Actress in a Supporting Role - Film/TV

* Susan Lynch for "16 Years of Alcohol" (Winner)
** Susan Lynch for "Bodies"
** Rachel Pilkington for "The Clinic"
** Jasmine Russell for "Capital Letters"
** Ger Ryan for "The Return"

Best Actor in TV Drama

* Ciaran Hinds for "The Mayor of Casterbridge" (Winner)
** Simon Delaney for "Pulling Moves"
** Dylan Moran for "Black Books"
** James Nesbitt for "Wall of Silence"
** David Wilmot for "The Clinic"

Best Actress in a TV Drama
* Anne Marie Duff for "Shameless" (Winner)
** Orla Brady for "Proof"
** Orla Brady for "Servants"
** Amanda Burton for "Silent Witness"
** Niamh Cusack for "Too Good to be True"

PEOPLE’S CHOICE AWARDS

The AIB People's Choice Awards For Best Irish Film

*"Song for a Raggy Boy" (Winner)
**"Blind Flight"
**"Bloom"
**"Cowboys and Angels "
**"Omagh"

The Siemens Mobile TV Personality of the Year Award

* Claire Byrne (Winner)
** Gerry Anderson
** Jarlath Burns
** Gerry Kelly
** Derek Mooney
** Grainne Seoige

The Jameson People's Choice Award for Best International Film

*"" (Winner)
**"Fahrenheit 9/11"
**"Lost in Translation"
**"Mystic River"
**"The Passion of the Christ"

The Pantene People's Choice Award for Best International Actress Award

* Keira Knightley for "King Arthur"/Pirates of the Caribbean (Winner)
** Cameron Diaz for "Shrek 2"
** Scarlet Johansson for "Lost in Translation"
** Charlize Theron for "Monster"
** Uma Thurman for ""

The Avica People's Choice Award for Best International Actor

* Johnny Depp for "Pirates of the Caribbean" (Winner)
** Jake Gyllenhaal for "The Day After Tomorrow"
** Jude Law for "Cold Mountain"
** Bill Murray for "Lost in Translation"
** Sean Penn for "Mystic River"

The 1st Annual Irish Film & Television Awards 2003

AWARDS IN FILM

Best Irish Film Jury Award
* Intermission (Winner)
** The Actors (Nominee)
** Chavez-Inside the Coup
** Dead Bodies
** Song for a Raggy Boy
** Veronica Guerin

Best Director
* John Crowley (Winner)
** John Deery
** Robert Quinn
** Liz Gill
** Aisling Walsh

Best Script
* Mark O'Rowe for "Intermission" (Winner)
** Conor Mc Pherson for "The Actors"
** Derek Landy for "Dead Bodies"
** Liz Gill for "Goldfish Memory"
** Ian Fitzgibbon for "Spin the Bottle"

Best Cinematography/ TV Photography
* Peter Robertson for "Song for a Raggy Boy" (Winner)
** Ciaran Tanham for "Bloom"
** Donal Gilligan for "Dead Bodies"
** Ken Byrne for "Goldfish Memory"
** Brendan Galvin for "Veronica Guerin"

Best Art Direction
* Padraig O'Neill for "Spin the Bottle" (Winner)
** God's Kitchen for "Paki Smith"
** Laurent Mellet for "Headrush"
** Mark Geraghty for "Home for Christmas"
** Tom Conroy for "Intermission"

Best Sound/Sound Editing
* Daniel Birch for "Dead Bodies" (Winner)
** Sarah Gaines/Philippe Faujas for "Goldfish Memory"
** Paddy Gibbons for "The Twilight Hour"

Best Editing
* Dead Bodies (Winner)
** The Actors
** Goldfish Memory
** Spin the Bottle
** The Strange Case of the Irish Crown Jewels

Best Hair/Make-up
* Linda Mooney & Carol Dunne for "Watermelon" (Winner)
** Lynn Johnston & Lorraine Glynn for "Intermission"
** Patsy Giles for "Spin the Bottle"
** Dee Corcoran & Ailbhe Lemass for "Veronica Guerin"

Best Costume Design
* Kathy Strachan for "Spin the Bottle" (Winner)
** Tara Van Zyl for "Bloom"
** Lorna Marie Mugan for "Intermission"
** Joan Bergin for "Veronica Guerin"
** Watermelonfor "Emer Ni Mhaoldomhnaigh"

AWARDS IN ACTING

Best Actor in a Lead Role - Film (Jury Award)
* Andrew Scott for "Dead Bodies" (Winner)
** Colin Farrell for "SWAT"
** Michael McElhatton for "Spin the Bottle"
** Cillian Murphy for "28 Days Later"
** Aidan Quinn for "Song for a Raggy Boy"

Best Actress in a Lead Role - Film
* Angeline Ball for "Bloom" (Winner)
** Bronagh Gallagher for "Spin the Bottle"
** Maria Doyle Kennedy for "Mystics"
** Flora Montgomery for "Goldfish Memory"
** Natasha Mc Elhone for "Solaris"

Best Actress in a Supporting Role - Film/TV
* Ruth Mc Cabe for "Any Time Now" (Winner)
** Brenda Fricker for "Veronica Guerin"
** Fiona Glascott for "Goldfish Memory"
** Deirdre O'Kane for "Intermission"
** Ger Ryan for "Intermission"

Best Actor in a Supporting Role - Film/TV
* David Wilmot for "Intermission" (Winner)
** Colin Farrell for "Intermission"
** Ciaran Hinds for "Veronica Guerin"
** Gerard Mc Sorley for "Veronica Guerin"
** Owen Roe for "Any Time Now"

Best Actor in a Leading Role - Television
* James Nesbitt for "Murphy's Law" (Winner)
** Peadar Cox for "Ros na Rún"
** Simon Delaney for "Bachelors Walk"
** Ciaran McMenamin for "Any Time Now"

Best Actress in a Leading Role - Television
* Angeline Ball for "Any Time Now" (Winner)
** Dearbhla Molloy for "Home for Christmas"
** Joan Sheehy for "Ros na Rún"

AWARDS IN TELEVISION

Best TV Drama
* "Bachelors Walk" (Winner)
** "Any Time Now"
** "Home for Christmas"
** "On Home Ground"
** "Watermelon"

Best Single Documentary
* Oilean Thorai (Winner)
** A House Divided
** Bang! You're Dead
** Chavez-Inside the Coup
** Living the Revolution
** Sing On Forever
** The Strange Case of the Irish Crown Jewels

Best Entertainment
* Amu Amigos Amazon (Winner)
** Brian Kennedy On Song
** Only Fools Buy Horses
** Ryan Confidential - Colin Farrell
** The Late Late Show Special - Richard Harris

Best Lifestyle
* Amu Amigos Amazon (Winner)
** Ask Anna
** The Health Squad
** Ireland AM
** Wedding Planners

Best Irish Language
* Amu Amigos Amazon (Winner)
** An Charraig Stoite
** Galtymore
** Islandman
** Oilean Thorai

Best Children's/Youth/Educational/Multicultural/Religious/Regional TV
* Samplerdn (Winner)
** Cracking Crime
** Ear to the Ground
**
** Twins

Best Sports TV
* The Rod Squad (Winner)
** Breaking Ball
**
** La Ochra Gael
** When Joe Met Sam

Best Current Affairs
* (Winner)
**
** Crash
**
**

Best Animation
* Escape (Winner)
** The Birth of John the Baptist
** The Butterfly Collector
** The Depository
** Pullin' the Devil by the Tail

AWARDS ACROSS TV AND FILM

Best Music in TV/Film
* John Mc Phillips for "Spin the Bottle" (Winner)
** Gavin Little for "God's Kitchen"
** Ronan Johnstone for "Home for Christmas"
** Niall Byrne for "On Home Ground"
** ShinAwil Productions for "You're A Star"

Best Short Film
* Meeting Che Guevara and the Man from Maybury Hill (Winner)
** Eireville
** The Last Time
** No, No, No
** Strangers in the Night

Best New Talent
* Colin O'Donoghue for "Home for Christmas" (Winner)
** Jonathan Forbes for "Conspiracy of Silence"
** Sonya Supple Gildea for "Bodyblow"
** Ian Thullier for "Darkroom"
** Sean Walsh for "Bloom"
** David Wilmot for "Intermission"

PEOPLE'S CHOICE AWARDS

Best Actor in a Film - Public Vote
* Colin Farrell (Winner)
** Aidan Quinn
** Stuart Townsend
** Cillian Murphy
** Pierce Brosnan

Best TV Personality - Public Vote
* Miriam O'Callaghan (Winner)
** Patrick Kielty
** Grainne Seoige
** Julian Simmonds
** Paidi O'Lionard
** Hector O'hEochagain
** John Daly
** Gerry Kelly

UGC Cinemas Best Irish Film - Public Vote
*"Veronica Guerin" (Winner)
**"Evelyn"
**"Goldfish Memory"
**"The Actors"
**"Intermission"

[http://www.imdb.com/title/tt0970168/]

External links

* [http://www.ifta.ie/ Official site]
* [http://www.iftn.ie Irish Film & Television Network]


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

  • Irish Film and Television Awards — Prix remis Irish Film and Television Award Description Récompense les talents irlandais dans le domaine du cinéma et de la télévision Organisateur Académie irlandaise du cinéma et de la télévision (Irish Film and Television Academy) Pays …   Wikipédia en Français

  • Transgender in film and television — This article lists many films whose primary character(s) are transgender. It also includes films of note who have a secondary transgender character.Film and videoSeveral movies feature transgender as a central plot element, or well known movies… …   Wikipedia

  • Qantas Television Awards — The Qantas Television Awards are presented by the New Zealand Television Broadcasters Council. The inaugural event was staged on November 12, 2005 and has continued annually as the Qantas Film and Television Awards with the addition of NZ Film… …   Wikipedia

  • List of atheists (film, radio, television and theatre) — Film, radio, television and theatre Allen* Mary Adams (1898 ndash;1984): English producer and administrator in the BBC, instrumental in setting up the BBC s television service. [ She was a socialist, a romantic communist, and could charm with her …   Wikipedia

  • List of films and television shows set in Miami — The city of Miami, United States, is a popular location for the filming and setting of movies and television shows, both fictional and non fictional. The following article provides a list of films and television shows which have been partially or …   Wikipedia

  • British Academy Television Awards 2005 — The 2005 British Academy Television Awards were held on Sunday April 17 at the Theatre Royal, Drury Lane in London. The ceremony was hosted by Irish comedian and television presenter Graham Norton.Winners*Best Actor **Winner: Rhys Ifans mdash;… …   Wikipedia

  • Young Irish Film Makers — (YIFM) is a film training and production company set up in 1991 to help young people aged 13 to 20 make digital feature films. In 1998 produced their first feature Under the Hawthorn Tree for Channel 4 and RTE.In 2002 YIFM set up the National… …   Wikipedia

  • Irish for Luck — is a 1936 British comedy film directed by Arthur B. Woods and starring Athene Seyler, Margaret Lockwood and Patric Knowles.[1] An impoverished Irish Duchess tries to survive on her small income. It was also known as Meet the Duchess. It was… …   Wikipedia

  • film festivals —    British film festivals are mostly small, specialized, non competitive and unconnected with the commercial markets. There are six major international film festival markets, split into two tiers: the first tier comprises the American Film Market …   Encyclopedia of contemporary British culture

  • Television content rating systems — give viewers an idea of the suitability of a television program for children or adults. Many countries have their own television rating system and each country s rating process may differ due to local priorities. Programs are rated by either the… …   Wikipedia

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”