- United States at the 1924 Summer Olympics
Infobox Olympics United States
games=1924 Summer
competitors=
sports=
flagbearer=Patrick McDonald
gold=45
silver=27
bronze=27
total=99
rank=1The
United States competed at the1924 Summer Olympics inParis ,France .Medalists
Gold
* Athletics
** Men's 110m hurdles:Daniel Kinsey
** Men's 200m:Jackson Scholz
** Men's 400m hurdles:Morgan Taylor
** Men's 4x100m relay: United States team
** Men's 4x400m relay: United States team
** Men'sdecathlon :Harold Osborn
** Men'sdiscus throw :Clarence Houser
** Men'shammer throw :Fred Tootell
** Men'shigh jump :Harold Osborn
** Men'slong jump :William DeHart Hubbard
** Men'spole vault :Lee Barnes
** Men'sshot put :Clarence Houser * Boxing
** Flyweight:Fidel LaBarba
** Featherweight:Jackie Fields * Diving
** Men's 10m platform: Albert White
** Men's 3m springboard: Albert White
** Women's 10m platform:Caroline Smith
** Women's 3m springboard:Elizabeth Becker-Pinkston * Gymnastics
** Men'sVault :Frank Kriz * Rowing
** Double sculls:Paul Costello andJohn B. Kelly, Sr.
** Eights: United States team* Rugby
** United States team* Shooting
** Men's 100m running deer, single shot: John Boles
** Men's 25m rapid fire pistol:Henry Bailey
** Men's team rifle (400m, 600m, 800m): United States team
** Men's 600m free rifle:Morris Fisher
** Men's team clay pigeons: United States team* Swimming
** Men's 100m backstroke:Warren Kealoha
** Women's 100m backstroke:Sybil Bauer
** Men's 100m freestyle:Johnny Weissmuller
** Women's 100m freestyle:Ethel Lackie
** Men's 200m breaststroke:Robert Skelton
** Men's 400m freestyle:Johnny Weissmuller
** Women's 400m freestyle:Martha Norelius
** Women's 4x100m freestyle relay: United States team
** Men's 4x200m freestyle relay: United States team* Tennis
** Men's doubles:Francis Hunter andVincent Richards
** Women's doubles:Helen Wills Moody andHazel Wightman
** Mixed doubles: Richard Williams andHazel Wightman
** Men's singles:Vincent Richards
** Women's singles:Helen Wills Moody * Wrestling
** Freestyle heavyweight:Harry Steel
** Freestyle featherweight:Robin Reed
** Freestyle lightweight:Russell Vis
** Freestyle light heavyweight: John SpellmanSilver
* Athletics
** Men's 100m:Jackson Scholz
** Men's 200m:Charles Paddock
** Men's 400m:Horatio Fitch
** Men's cross country: United States team
** Men'sdecathlon :Emerson Norton
** Men'shammer throw :Matt McGrath
** Men'shigh jump : Leroy Brown
** Men'slong jump :Edward Gourdin
** Men'spole vault :Glen Graham
** Men'sshot put :Glenn Hartranft * Boxing
** Bantamweight:Salvatore Tripoli
** Featherweight:Joseph Salas * Diving
** Men's 10m platform:David Fall
** Women's 10m platform:Elizabeth Becker-Pinkston
** Men's 3m springboard:Peter Desjardins
** Women's 3m springboard:Aileen Riggin * Polo
** United States team* Rowing
** Single scull:Williams Gilmore * Shooting
** 50m rifle prone:Marcus Dinwiddie
** 600m free rifle:Carl Osburn * Swimming
** Men's 100m backstroke:Paul Wyatt
** Men's 100m freestyle:Duke Kahanamoku
** Women's 100m freestyle:Mariechen Wehselau
** Women's 200m breaststroke:Agnes Geraghty
** Women's 400m freestyle:Helen Wainwright * Tennis
** Mixed doubles:Vincent Richards andMarion Jessup * Wrestling
** Freestyle featherweight:Chester Newton Bronze
* Athletics
** Men's team 3000m: United States team
** Men's 400m hurdles:Ivan Riley
** Men's 800m:Schuyler Enck
** Men's individual cross country: Earl Johnson
** Men'sdiscus throw :Thomas Lieb
** Men'sjavelin throw :Eugene Oberst
** Men'smarathon :Clarence DeMar
** Men'spentathlon :Robert LeGendre
** Men'spole vault :James Brooker
** Men'sshot put :Ralph Hills * Boxing
** Flyweight:Raymond Fee
** Lightweight:Frederick Boylstein * Diving
** Men's 10m platform:Clarence Pinkston
** Men's 3m springboard:Clarence Pinkston
** Women's 3m springboard:Caroline Fletcher * Equestrian
** Men's individual three day event:Sloan Doak * Rowing
** Coxed four: United States team
** Coxed pair: United States team* Shooting
** Men's team 100m running deer, single shot: United States team
** Men's trFrank Hughes * Swimming
** Women's 100m backstroke:Aileen Riggin
** Men's 100m freestyle:Samuel Kahanamoku
** Women's 100m freestyle:Gertrude Ederle
** Men's 200m breaststroke:William Kirshbaum
** Women's 400m freestyle:Gertrude Ederle * Water Polo
** United States team* Wrestling
** Freestyle bantamweight:Bryan Hines Non medal results
Results::* U.S. 1-0 Estonia:* U.S. 0-3 Uruguay
Roster::*
Aage Brix :*Sam Dalrymple :*Irving Davis :*William Demko :* Jimmy Douglas;*Harry Farrell :* William Findlay:* Edward Hart:*Raymond Hornberger :* Carl Johnson:*F. Burke Jones :*Jakes Mulholland :*Fred O'Conner :*Arthur Rudd :*Andy Straden :* Herbert Wells:*Coach:
George M. Collins References
* [http://www.aafla.org/5va/reports_frmst.htm Official Olympic Reports]
* [http://www.olympic.org/uk/athletes/results/search_r_uk.asp International Olympic Committee results database]
Wikimedia Foundation. 2010.