Modern pentathlon at the 2010 Summer Youth Olympics

Modern pentathlon at the 2010 Summer Youth Olympics
Modern Pentathlon at the
2010 Summer Youth Olympics
Modern pentathlon pictogram.svg
Events
Boys Girls Mixed

Modern pentathlon at the 2010 Summer Youth Olympics in Singapore took place August 21–23. It consisted of four of the five modern pentathlon disciplines: fencing, swimming, running and shooting. There was no riding.

Contents

Qualified athletes

Boys

Name Country
Todd Renfree Australia
Aliaksandr Biruk Belarus
William Muinhos Brazil
Doycho Ivanov Bulgaria
Han Jiahao China
Martin Bilko Czech Republic
Eslam Hamad Egypt
Aleix Heredia Spain
Valentin Prades France
Eric Kruger Germany
Jorge David Imeri Cabrera Guatemala
Gergely Demeter Hungary
Andrea Micalizzi Italy
German Sobolev Kazakhstan
Ilias Baktybekov Kyrgyzstan
Kim Dae-Beom South Korea
Lukas Kontrimavicius Lithuania
Jorge Camacho Mexico
Karol Dziudziek Poland
Ilya Shugarov Russia
Jan Szalay Slovakia
Yuriy Fedechko Ukraine
Greg Longden Great Britain
Nathan Schrimsher United States

Girls

Name Country
Marharyta Maseikava Belarus
Mariana Laporte Brazil
Beatriche Gencheva Bulgaria
Zhu Wenjing China
Leydi Laura Moya Lopez Cuba
Alice Lencova Czech Republic
Jihan El Midany Egypt
Nuria Chavarria Spain
Manon Carpentier France
Franziska Hanko Germany
Zsofia Foldhazi Hungary
Emily Greenan Ireland
Gloria Tocchi Italy
Dilyara Ilyassova Kazakhstan
Choi Min Ji South Korea
Sindija Roga Latvia
Gintare Venckauskaite Lithuania
Tamara Vega Mexico
Anna Maliszewska Poland
Gulnaz Gubaydullina Russia
Valeria Lim Singapore
Ela Sedilekova Slovakia
Anastasiya Spas Ukraine
Anna Olesinski United States

Competition Schedule

Event Date Event day Event time Competition
21 August Saturday 11:00 Girls
22 August Sunday 11:00 Boys
24 August Tuesday 11:00 Mixed

Medal summary

Medal table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1 Cuba 1 0 0 1
South Korea 1 0 0 1
3 Hungary 0 1 0 1
Russia 0 1 0 1
5 Mexico 0 0 1 1
Ukraine 0 0 1 1
Total 2 2 2 6

Events

Event Gold Silver Bronze
Boys' individual
details
 Kim Dae-Beom
South Korea (KOR)
 Ilya Shugarov
Russia (RUS)
 Jorge Camacho
Mexico (MEX)
Girls' individual
details
 Leydi Laura Moya Loprez
Cuba (CUB)
 Zsófia Földházi
Hungary (HUN)
 Anastasiya Spas
Ukraine (UKR)
Mixed relay
details
 Anastasiya Spas
Ukraine (UKR)
 Ilya Shugarov
Russia (RUS)
 Zhu Wenjing
China (CHN)
 Kim Dae-Beom
South Korea (KOR)
 Gulnaz Gubaydullina
Russia (RUS)
 Lukas Kontrimavicius
Lithuania (LTU)

External links


Wikimedia Foundation. 2010.

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”