- FK Car Konstantin
Football club infobox
clubname = FK Car Konstantin
fullname = FK Car Konstantin
|grb-car-konstantin-m.jpgnickname = CAREVI
founded = 1932
ground =
capacity =
chairman = flagicon|Serbia
manager = flagicon|Serbia
league =
season =
position =
pattern_la1=|pattern_b1=_blackarc|pattern_ra1=|pattern_so1=_blacktop
leftarm1=FFFFFF|body1=FFFFFF|rightarm1=FFFFFF|shorts1=000000|socks1=FFFFFF
pattern_la2=_blackshoulders|pattern_b2=_blackshoulders|pattern_ra2=_blackshoulders|pattern_sh2=_blackleft
leftarm2=FFFFFF|body2=FFFFFF|rightarm2=FFFFFF|shorts2=FFFFFF|socks2=FFFFFFFK Car Konstantin is a
Serbia n football club based inNiš ,Serbia .History
Osnivački dani
Fudbalski klub "Car Konstantin" osnovan je 24. avgusta 1932. godine u hotelu "Atina" kod železničke stanice. Pojavom Niškog fudbalskog kluba "Car Konstantin", Niš dobija šesti klub koji će se takmičiti u ligi I razreda sa dotada poznatim klubovima kao što su Sinđelić, Pobeda, Železničar, Građanski i Jugoslavija.
Od osnivanja kluba do današnjih dana FK "Car Konstantin" je klub jednog dela grada koji obuhvata Bubanj, naselje Ledenu stenu i oblast oko železničke stanice. Osnivači kluba bili su omladina i narod Bubnja, železničke stanice i naselja Ledena stena, službenici i radnici Železničke radionice i ložionice, radnici sekcije za održavanje pruge, radnici štamparije "Car Konstantin" i privredne zadruge eparhije Niške koja od 1925. radi u Nišu.S.K. Car Konstantin (1932-1944)
S.K. Car Konstantin je ravnopravan rival u susretima sa najboljim niškim i timovima širom Srbije. Ekipa pleni fer igrama i ponašanjem na terenu, pa su još iz tog doba omiljeni i među simpatizerima drugih niških klubova. Zabeležena je ogromna ljubav i prvrženost igrača Car Konstantina svom klubu, a na tom putu, punu podršku imaju i od sve brojnijih simpatizera i navijača kluba koji ekipu prate i na gostovanjima širom Srbije.
U dve sezone "Car Konstantin" je prvak Niša, a u još dva navrata jesenji prvak.
Po mnogim izvorima, vođa tima i najbolji igrača kluba u tom periodu bio je Dimitrije - Mita Belić, leva polutka, i inače standardni reprezentativac Niškog loptačkog podsaveza u periodu 1936-1940. "Crni bombarder" kako je pisala beogradska predratna štampa plenio je svojom tehnički doteranom igrom i nezaboravnim golovima, a posebno neprevaziđenim džentlmenskim ponašanjem na terenu. Nije ni čudo što su beogradski vodeći klubovi pokazivali interesovanje za takvu fudbalsku ličnost. I pored brojnih primaljivih ponuda za ono vreme Mita Belić se zakleo i potpisao u Niškom loptačkom podsavezu da će za "Car Konstantin" igrati do kraja života i reč je održao. Posle II svetskog rata, godinama će biti uz svoj klub, kao veoma uspešan član tehničke komisije kluba.
Iz tog perioda ostali su upamćeni i desna polutka Dr.Čedica Cvetković, centarfor Rače Matejević i Ljuba Petrović, koji su uz već pomenutog Mitu Belića činili kompletnu navalu reprezentacije Niškog fudbalskog podsaveza.
U najtežim danima okupacije, uz velike napore entuzijasta iz uprave kluba, "Car Konstanin" nastupa sve do proleća ratne 1944. godine, do kada su igrali i drugi, mnogo bogatiji niški klubovi.
FK Bubanj (1951-1953)
Nakon pet godina prekida rada kluba, isti ljudi iz uprave "Car Konstantina" i bivši asovi kluba smoći će snage da obnove rad kluba 1951. godine. Iz dobro poznatih razloga, klubu neće biti dozvoljeno da ponese svoje slavno ime. Pokušalo se i sa imenom "Konstantin", ali u novoj državi, carevima i kraljevima nije bilo mesta. Moralo je da se prihvati ime "Bubanj", a kao uspomena na slavni "Car Konstantin" zadržana je belo-crna boja dresova.
FK Sloga (1953-1995)
Od 1953. klub nosi ime FK Sloga. Interesantno je da je u Nišu već postojao fudbalski klub "Sloga", ali to nije bila "Bubanjska Sloga", već fudbalski klub iz centra grada, koji je postojao tačno godinu dana, od 5.juna 1945. do 5. juna 1946., tako da je klub sa Bubnja nosio tuđe, pozajmljeno ime.
Najveći uspesi pod imenom "Sloga" ostvareni su 1955. osvajanjem Kupa grada Niša, nakon čuvene finalne utakmice sa niškim "Radničkim". U susretu sa objektivno jačim rivalom, momci sa Bubnja u jednoj herojskoj borbi, odigrali su svi do jednog utakmicu života i ostvarili pobedu (2:1) nad ekipom u kojoj su nastupala sve same fudbalske veličine - braća Mičić, Peki i Paki, Sovrović i Miroslav Ivko Glišović i mnogi drugi koji su kasnije ostvarili značajne karijere u prvoligaškim klubovima bivše Jugoslavije. Junak pobede bio je čuveni centarfor Ranko Cvetković, stric kasnije poznatog golgetera Nenada Neše Cvetkovića, koji je sa dva pogotka potopio favorizovani "Radnički".
U sezonama 1956/57 i 1957/58, "Sloga" se takmiči u izuzetno kvalitetnom Niškom podsavezu, u rangu sa niškim Železničarem, FK Bor iz Bora, "Timokom" iz Zaječara, "Hajduk Veljkom" iz Negotina, "Timočaninom" iz Knjaževca...To su sezone kada "Sloga" igra na igralištu niškog "Železničara". Od sezone 1961/62 klub svoje utakmice odigrava na svom, popularno nazvanom "Sloginom igralištu". Za pet sezona, od 1961/62 do 1965/66 u tri navrata osvajana su prva mesta, ali u kvalifikacionim mečevima sa "Vlasinom" iz Vlasotinca 1964/65 i zaječarskim "Železničarem" 1965/66 nisu uspevali da preskoče poslednju prepreku za ulazak u Srpsku ligu.
Dvadesetak godina nakon tih kvalifikacija, "Sloga" če igrati zapaženu ulogu u Niškoj zoni i biti jedan od najuspešnijih klubova od Kladova do Zaječara, a u pet sezona takmičiće se u Regionalnoj ligi. U sezoni 1988/89 klub ostvaruje veliki uspeh ulaskom u II Srpsku ligu, gde će pune tri godine biti u samom vrhu. Sezone 1992/93 i 1993/94 su najteži trenuci od postanka kluba, jer je klub tavorio u Gradskoj ligi Niša, što je bilo poražavajuće za klub svetle tradicije.
FK Car Konstantin (1995)
Od 9. juna 1995. fudbalski klub ponovo vraća svoje prvo, slavno ime "Car Konstantin". Dogodilo se to u prepunoj sali Mesne kancelarije "Bubanj" na godišnjoj skupštini kluba, uz frenetične aplauze i neopisivu radost građana Bubnja, naselja oko železničke stanice i Ledene Stene. Klub veoma brzo uspeva da se vrati na stare staze slave, i postaje stabilan srpskoligaški tim.
Najveći uspesi kluba pod novim-starim imenom su ulazak u II Saveznu ligu 3. jula 2002. godine, kao i 1/16 finala nacionalnog Kupa 11. novembra 2003. kada je eliminisan od kasnijeg osvajača FK "Crvena zvezda" iz Beograda.
Danas, Klub u svom organizacionom sistemu poseduje sve kategorije igrača od pripremne kategorije petlića, pionira, kadeta i omladinaca, i zajedno sa seniorskom ekipom okuplja oko 200 fudbalera.
FK "Car Konstantin" je poznat i po svojoj veroj publici, pa tako veliki broj ljubitelja fudbala nedeljni fudbalski matine obično najradije provodi na stadionu na Bubnju i po svim parametrima najgledaniji je sportski kolektiv u Nišu.
Jedini je fudbalski klub u Nišu koji ima veteransku sekciju, koja je aktivna tokom cele godine. Klub svake godine slavi svoju krsnu slavu SVETI CAR KONSTANTIN i CARICA JELENA i rođendan kluba, kada svojim prisustvom proslavu uveličaju i velikani bivše Jugoslavije FK "Crvena zvezda", FK "Radnički" Niš, FK "Rabotnički" Skoplje, reprezentacija veterana Jugoslavije i dr.
FK "Car Konstantin" gaji sportske odnose sa svim niškim klubovima, a naročito sa klubovima koji imaju problema sa fudbalskim terenima, pa su tako brojni klubovi, kao FK "Radnički" Niš, FK "Sinđelić" Niš, OFK "Niš", FK "Palilulac" NIš, FK "Mladost" Medoševac, igrali ili i dalje igraju na stadionu FK "Car Konstantin" bez dinara nadoknade, a sve u cilju da ti klubovi prevaziđu višegodišnjeprobleme sa nedostatkom terena za odigravanje utakmica i na pravi način prezentuju Grad Niš i fudbal u ovom regionu.
Klub je krajem prošle godine dobio zlatnu plaketu Fudbalskog Saveza Srbije povodom 75 godina postojanja kluba.
External links
* [http://www.fkcarkonstantin.net/ FK Car Konstantin] (Official Site)
Wikimedia Foundation. 2010.