Cross-country skiing at the 2011 Asian Winter Games

Cross-country skiing at the 2011 Asian Winter Games

Cross-country skiing at the 2011 Asian Winter Games was held at Biathlon/Cross-Country Ski Complex in Almaty, Kazakhstan. The twelve events were scheduled for January 31 – February 6, 2011.[1]

Medal summary

Medal table

 Rank  Nation Gold Silver Bronze Total
1  Kazakhstan (KAZ) 6 5 4 15
2  Japan (JPN) 5 6 4 15
3  South Korea (KOR) 1 0 2 3
4  China (CHN) 0 1 2 3
Total 12 12 12 36

Medalists

Men

Event Gold Silver Bronze
Sprint classic  Alexey Poltoranin
Kazakhstan (KAZ)
 Nikolay Chebotko
Kazakhstan (KAZ)
 Yuichi Onda
Japan (JPN)
Team sprint free  Kazakhstan (KAZ)
Alexey Poltoranin
Nikolay Chebotko
 Japan (JPN)
Masaya Kimura
Nobu Naruse
 South Korea (KOR)
Park Byung-Joo
Jung Eui-Myung
10 km classic  Keishin Yoshida
Japan (JPN)
 Nikolay Chebotko
Kazakhstan (KAZ)
 Alexey Poltoranin
Kazakhstan (KAZ)
15 km free  Keishin Yoshida
Japan (JPN)
 Nobu Naruse
Japan (JPN)
 Nikolay Chebotko
Kazakhstan (KAZ)
30 km classic  Alexey Poltoranin
Kazakhstan (KAZ)
 Sergey Cherepanov
Kazakhstan (KAZ)
 Keishin Yoshida
Japan (JPN)
4×10 km relay  Kazakhstan (KAZ)
Sergey Cherepanov
Alexey Poltoranin
Nikolay Chebotko
Yevgeniy Velichko
 Japan (JPN)
Kohei Shimizu
Keishin Yoshida
Masaya Kimura
Nobu Naruse
 South Korea (KOR)
Im Yeui-Gyu
Ha Tae-Bok
Lee Jun-Gil
Park Byung-Joo

Women

Event Gold Silver Bronze
Sprint classic  Madoka Natsumi
Japan (JPN)
 Yelena Kolomina
Kazakhstan (KAZ)
 Oxana Yatskaya
Kazakhstan (KAZ)
Team sprint free  Kazakhstan (KAZ)
Oxana Yatskaya
Yelena Kolomina
 China (CHN)
Man Dandan
Li Hongxue
 Japan (JPN)
Naoko Omori
Yuki Kobayashi
5 km classic  Masako Ishida
Japan (JPN)
 Madoka Natsumi
Japan (JPN)
 Li Hongxue
China (CHN)
10 km free  Lee Chae-Won
South Korea (KOR)
 Masako Ishida
Japan (JPN)
 Yuki Kobayashi
Japan (JPN)
15 km classic  Masako Ishida
Japan (JPN)
 Yelena Kolomina
Kazakhstan (KAZ)
 Svetlana Malahova-Shishkina
Kazakhstan (KAZ)
4×5 km relay  Kazakhstan (KAZ)
Yelena Kolomina
Oxana Yatskaya
Anastassiya Slonova
Svetlana Malahova-Shishkina
 Japan (JPN)
Madoka Natsumi
Masako Ishida
Yuki Kobayashi
Michiko Kashiwabara
 China (CHN)
Man Dandan
Li Hongxue
Li Xin
Liu Yuanyuan

Results

Men

Sprint classic

January 31

Qualification
Rank Athlete Time
1  Kohei Shimizu (JPN) 4:21.27
2  Alexey Poltaranin (KAZ) 4:22.88
3  Nikolay Chebotko (KAZ) 4:24.91
4  Yuichi Onda (JPN) 4:30.04
5  Im Yeui-Gyu (KOR) 4:33.35
6  Lee Jun-Gil (KOR) 4:33.61
7  Bijan Kangarloo (IRI) 4:35.32
8  Yasin Shemshaki (IRI) 5:00.54
Semifinals
Rank Athlete Time
Heat 1
1  Kohei Shimizu (JPN) 4:24.6
2  Yuichi Onda (JPN) 4:27.1
3  Im Yeui-Gyu (KOR) 4:34.2
4  Yasin Shemshaki (IRI) 5:06.6
Heat 2
1  Alexey Poltaranin (KAZ) 4:23.9
2  Nikolay Chebotko (KAZ) 4:24.8
3  Bijan Kangarloo (IRI) 4:33.2
4  Lee Jun-Gil (KOR) 4:41.9
Final
Rank Athlete Time
1  Alexey Poltaranin (KAZ) 3:59.9
2  Nikolay Chebotko (KAZ) 4:00.0
3  Yuichi Onda (JPN) 4:02.5
4  Kohei Shimizu (JPN) 4:11.8

Team sprint free

February 1

Rank Team Time
1  Kazakhstan (KAZ)
Alexey Poltoranin
Nikolay Chebotko
22:46.2
2  Japan (JPN)
Masaya Kimura
Nobu Naruse
22:59.2
3  South Korea (KOR)
Park Byung-Joo
Jung Eui-Myung
24:34.9
4  Iran (IRI)
Sattar Seid
Bijan Kangarloo
25:30.2

10 km classic

February 3

Rank Athlete Time
1  Keishin Yoshida (JPN) 29:39.2
2  Nikolay Chebotko (KAZ) 30:22.7
3  Alexey Poltaranin (KAZ) 30:29.0
4  Kohei Shimizu (JPN) 31:29.5
5  Ha Tae-Bok (KOR) 33:26.2
6  Im Yeui-Gyu (KOR) 35:29.9

15 km free

February 2

Rank Athlete Time
1  Keishin Yoshida (JPN) 49:31.0
2  Nobu Naruse (JPN) 49:58.5
3  Nikolay Chebotko (KAZ) 51:30.1
4  Sergey Cherepanov (KAZ) 52:31.8
5  Tashi Lundup (IND) 1:00:48.3
6  Nadeem Iqbal (IND) 1:05:32.1
7  Omar Rona (AFG) 1:27:32.9
 Lee Jun-Gil (KOR) DNF
 Jung Eui-Myung (KOR) DSQ

30 km classic

February 6

Rank Athlete Time
1  Alexey Poltaranin (KAZ) 1:24:49.0
2  Sergey Cherepanov (KAZ) 1:24:49.5
3  Keishin Yoshida (JPN) 1:25:14.0
 Kohei Shimizu (JPN) DNS

4×10 km relay

February 5

Rank Team Time
1  Kazakhstan (KAZ) 1:54:40.9
Sergey Cherepanov 28:15.8
Alexey Poltoranin 25:39.0
Nikolay Chebotko 30:10.8
Yevgeniy Velichko 30:35.3
2  Japan (JPN) 1:57:45.6
Kohei Shimizu 28:55.7
Keishin Yoshida 26:29.0
Masaya Kimura 30:37.9
Nobu Naruse 31:43.0
3  South Korea (KOR) 2:08:07.4
Im Yeui-Gyu 30:07.8
Ha Tae-Bok 29:08.6
Lee Jun-Gil 34:06.5
Park Byung-Joo 34:44.5
4  India (IND) 2:34:53.2
Tashi Lundup 37:18.7
Nadeem Iqbal 36:02.6
Hemant Kumar 40:24.4
Bilal Ahmed 41:07.5

Women

Sprint classic

January 31

Qualification
Rank Athlete Time
1  Madoka Natsumi (JPN) 3:46.63
2  Oxana Yatskaya (KAZ) 3:48.83
3  Yelena Kolomina (KAZ) 3:52.31
4  Man Dandan (CHN) 3:53.80
5  Naoko Omori (JPN) 4:00.28
6  Song Bo (CHN) 4:04.38
7  Lee Chae-Won (KOR) 4:12.28
8  Han Da-Som (KOR) 4:36.74
Semifinals
Rank Athlete Time
Heat 1
1  Madoka Natsumi (JPN) 3:42.0
2  Man Dandan (CHN) 3:42.7
3  Naoko Omori (JPN) 3:46.6
 Han Da-Som (KOR) DNS
Heat 2
1  Oxana Yatskaya (KAZ) 3:52.0
2  Yelena Kolomina (KAZ) 3:53.0
3  Song Bo (CHN) 3:57.2
 Lee Chae-Won (KOR) DNS
Final
Rank Athlete Time
1  Madoka Natsumi (JPN) 3:35.2
2  Yelena Kolomina (KAZ) 3:39.2
3  Oxana Yatskaya (KAZ) 3:41.1
4  Man Dandan (CHN) 3:41.2

Team sprint free

February 1

Rank Team Time
1  Kazakhstan (KAZ)
Oxana Yatskaya
Yelena Kolomina
20:39.9
2  China (CHN)
Man Dandan
Li Hongxue
21:16.4
3  Japan (JPN)
Naoko Omori
Yuki Kobayashi
21:34.4
4  South Korea (KOR)
Nam Seul-Gi
Lee Eun-Kyung
23:38.6

5 km classic

February 3

Rank Athlete Time
1  Masako Ishida (JPN) 16:10.3
2  Madoka Natsumi (JPN) 16:48.6
3  Li Hongxue (CHN) 17:12.1
4  Yelena Kolomina (KAZ) 17:17.0
5  Svetlana Malahova-Shishkina (KAZ) 17:24.1
6  Man Dandan (CHN) 18:00.3
7  Nam Seul-Gi (KOR) 19:17.6
8  Han Da-Som (KOR) 21:01.0

10 km free

February 2

Rank Athlete Time
1  Lee Chae-Won (KOR) 36:34.6
2  Masako Ishida (JPN) 37:15.8
3  Yuki Kobayashi (JPN) 37:15.9
4  Li Hongxue (CHN) 37:31.0
5  Yelena Kolomina (KAZ) 38:16.2
6  Svetlana Malahova-Shishkina (KAZ) 38:30.5
7  Li Xin (CHN) 41:04.8
8  Lee Eun-Kyung (KOR) 45:47.0
9  Bhuwneshwari Thakur (IND) 56:05.6
10  Phuntsog Yangdon (IND) 1:06:01.1

15 km classic

February 6

Rank Athlete Time
1  Masako Ishida (JPN) 45:45.3
2  Yelena Kolomina (KAZ) 46:31.1
3  Svetlana Malahova-Shishkina (KAZ) 46:33.5
4  Li Hongxue (CHN) 46:51.5
5  Li Xin (CHN) 49:39.3
6  Naoko Omori (JPN) 51:32.3

4×5 km relay

February 5

Rank Team Time
1  Kazakhstan (KAZ) 1:01:45.1
Yelena Kolomina 14:05.1
Oxana Yatskaya 14:22.9
Anastassiya Slonova 16:24.8
Svetlana Malahova-Shishkina 16:52.3
2  Japan (JPN) 1:02:38.1
Madoka Natsumi 14:22.1
Masako Ishida 14:04.0
Yuki Kobayashi 16:14.7
Michiko Kashiwabara 17:57.3
3  China (CHN) 1:05:34.8
Man Dandan 14:26.0
Li Hongxue 14:43.6
Li Xin 17:37.4
Liu Yuanyuan 18:47.8
4  South Korea (KOR) 1:11:51.2
Nam Seul-Gi 16:30.4
Lee Chae-Won 15:24.9
Han Da-Som 19:41.6
Lee Eun-Kyung 20:14.3
5  India (IND) 1:53:11.0
Bhuwneshwari Thakur 23:32.3
Mehjabeen Akhter 28:43.8
Phuntsog Yangdon 28:16.7
Masooda Akhter 32:38.2

References

External links


Wikimedia Foundation. 2010.

Игры ⚽ Нужно решить контрольную?

Look at other dictionaries:

Share the article and excerpts

Direct link
Do a right-click on the link above
and select “Copy Link”